24 sierpnia w Starogardzie Gdańskim odbędzie się koncert “Serce dla Inki”

2699
Wyświetleń

To będzie wielkie patriotyczne wydarzenie jakiego dotąd w stolicy Kociewia nie było. W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się szereg uroczystości upamiętniających heroizm i patriotyczną postawę bohaterki polskiego podziemia niepodległościowego – Danuty Siedzikównej “Inki”.

Organizatorami uroczystości jest Klub Gazety Polskiej w Starogardzie Gdańskim oraz Stowarzyszenie Prawy Starogard. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji.

Wiele atrakcji i wydarzeń okolicznościowych

Uroczystości rozpoczną się 24 sierpnia (sobota) od “patriotycznego rajdu rowerowego” gdzie uczestnicy rajdu wyruszą spod bram stadionu miejskiego im. Kazimierza Deyny w trasę. Na uczestników rajdu czekać będą koszulki z wizerunkiem “Inki”.

O 15:30 rozpocznie się wystawa poświęcona postaci Danuty Siedzikównej “Inki” w Kasynie oficerskim przy ulicy Sobieskiego w Starogardzie Gdańskim.

O 17:30 na płycie starogardzkiego rynku rozpocznie się koncert z udziałem wielu znanych i lubianych wokalistów. Na scenie wystąpią m.in. Jan Pietrzak, Paweł Piekarczyk, Bartłomiej Kurowski, Przemysław Majewski, Tadek “Firma” Polkowski czy Andrzej Kołakowski. Warto przyjść na ten koncert całymi rodzinami!

25 sierpnia (niedziela) odbędzie się m.in. apel pamięci, formowanie kolumny i przemarsz przy asyście Wojsk Obrony Terytorialnej uczestników apelu do kościoła pw. św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim, a także msza św. w intencji Ojczyzny.

Na wydarzenie zaprasza jego organizator – radny miasta Starogard Gdański, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Starogardzie Gdańskim – Sebastian Kucharczyk.

Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego i Kociewia na te wspaniałe wydarzenia, które wkrótce odbędą się w naszym mieście. To będzie wspaniała lekcja historii i okazja do spędzenia wspólnego czasu podczas jazdy na rowerze, oglądania wystaw tematycznych, słuchania dobrej muzyki czy wspólnej modlitwy. Dzięki pracy wielu ludzi dobrej woli i aktywnej pracy co chcę wyraźnie podkreślić głównie młodego pokolenia udało się zorganizować w Starogardzie wielkie uroczystości, na które zarówno “Inka” jak i inni, często nieznani bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego zasługują. Przyjdźmy razem w sobotę i niedzielę na starogardzki rynek. Bądźmy razem i wspólnie oddajmy cześć bohaterom!Sebastian Kucharczyk

Patronem medialnym wydarzeń jest portal www.naszekociewie.pl

Postać Danuty Siedzikównej “Inki”

Danuta Siedzikówna została skazana na śmierć 3 sierpnia 1946 przez Wojskowy Sąd Rejonowy kierowany przez majora Adama Gajewskiego. Obrońca Danuty Siedzikówny, Jan Chmielowski, wystąpił do prezydenta Bolesława Bieruta z prośbą o łaskę. Dokument ten został zredagowany i podpisany przez obrońcę, przy czym został częściowo napisany w pierwszej osobie „Inka” odmówiła samodzielnego napisania takiego wniosku. Bolesław Bierut 19 sierpnia nie skorzystał z prawa łaski. W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, krótko przed śmiercią, „Inka” napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”.

Wyrok został wykonany 28 sierpnia 1946. Danuta Siedzikówna została zastrzelona wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk” przez dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego, w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku w obecności prokuratora wojskowego Wiktora Suchockiego i zastępcy naczelnika więzienia w Gdańsku Alojzego Nowickiego. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” było: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”

W okresie PRL komunistyczna propaganda określała „Inkę” bandytą. W wydanej w 1969 książce Front bez okopów współautorstwa m.in. Jana Bobczenki, byłego szefa UBP w Kościerzynie, twierdzono jakoby „Inka”, przedstawiana jako osoba z „sadystycznym uśmiechem”, uczestniczyła w egzekucji funkcjonariuszy UB w Starej Kiszewie.

Skazanie Danuty Siedzikówny stanowiło mord sądowy. Postanowieniem z 10 czerwca 1991 Sąd Wojewódzki w Gdańsku, na mocy przepisów ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, uznał wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego skazujący Danutę Siedzikównę za nieważny.

Prokuratorzy IPN skierowali akt oskarżenia wobec byłego prokuratora wojskowego Wacława Krzyżanowskiego (który oskarżał „Inkę” i żądał dla niej kary śmierci), oskarżając go o udział w komunistycznej zbrodni sądowej. Został on jednak prawomocnie uniewinniony.

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ