30% podwyżki za przejazdy autobusami MZK w Starogardzie

1778
Wyświetleń

Trwa “czarny tydzień” w Starogardzie Gdańskim, który zafundowali mieszkańcom Starogardu radni klubu Nasz Starogard – uchwalając w ubiegłą środę całą serię podwyżek. Wzrosną m.in. opłaty za wywóz nieczystości, opłaty za parkowanie, a także co szczególnie dotkliwe opłaty za przejazdy autobusami miejskimi.

Mieszkańcy Starogardu powinni spodziewać się znacznie droższych przejazdów autobusami miejskimi już od stycznia 2020 roku. Obecnie bilet normalny kosztuje 2,20 zł, natomiast ulgowy 1,10 zł. Radni klubu Nasz Starogard wprowadzili jednak podwyżki, i tak bilet normalny kosztować będzie teraz 2,80 zł, natomiast bilet ulgowy 1,40 .

Jak to się przełoży realnie na kieszenie mieszkańców Starogardu? Przykładowo przejazd “na zakupy” lub do przychodni zdrowia tam i z powrotem będzie kosztować teraz 5,60 zł – to aż o 1,20 zł więcej niż obecnie. Krótko mówiąc opłaty dla mieszkańca wzrosną o blisko 30%.

Droższe bilety miesięczne

Podwyżki nie ominą także biletów miesięcznych, które zdrożeją najprawdopodobniej  o ok. 20 zł – z obecnych 66 złotych do ok. 85 złotych, co w skali roku wyniesie aż 240 złotych więcej za przejazdy autobusami miejskimi w Starogardzie! Podwyżki dotkną zatem wszystkich, którzy dojeżdżają do pracy i w tym momencie mówimy o wariancie biletów miesięcznych obowiązujących od poniedziałku do piątku.

Przeczytaj także: Nawet 264 zł więcej za wywóz nieczystości w Starogardzie. Mieszkańcy oburzeni

W minionym tygodniu, który śmiało można nazwać “czarnym tygodniem” dla mieszkańców Starogardu. Wzrosły opłaty za wywóz nieczystości, które wyniosą w 2020 roku o 264 zł więcej w skali roku dla gospodarstw domowych, w których mieszkają dwie lub więcej osoby. Łącznie z podwyżkami na bilety MZK wielu mieszkańców Starogardu (tych, którzy dojeżdżają do pracy autobusami MZK) musi przygotować się na średnio 42 złote większe opłaty, co w skali roku wyniesie blisko 500 zł większych opłat!

Nasz Starogard za podwyżkami

Podwyżki uchwalili radni Naszego Starogardu – m.in. Daniel Olszewski, Anna Benert, Wojciech Pielecki, Marek Jankowski, Jan Strzelczyk czy Kazimierz Konkel.

Przeciwko tym podwyżkom głosował radny Prawa i Sprawiedliwości – Tomasz Cylkowski. Z podwyżkami nie zgadza się także radny Prawa i Sprawiedliwości – Sebastian Kucharczyk, który zapowiada działania w tym temacie “Prezydent Miasta zapomniał o mieszkańcach Starogardu obarczając ich wysokimi podwyżkami. Jako radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgadzamy się na to, zwłaszcza teraz, gdy miasto chce zaciągnąć aż 10 mln zł kredytu, a w miejskich mediach prowadzona jest narracja sukcesu. Skoro wszystko jest tak dobrze, to dlaczego miasto zaciąga kolejny kredyt, a mieszkańcy mają płacić nawet 500 zł rocznie więcej za korzystanie z autobusów MZK i wywóz nieczystości? Brakuje także kreatywnych i proekologicznych rozwiązań dla komunikacji miejskiej, a podwyżki mogą zniechęcić mieszkańców do korzystania z autobusów, co spowoduje jeszcze większe korki. Już niebawem przedstawimy szereg propozycji, które będą odpowiedzią na bezmyślną politykę wprowadzania podwyżek” – zaznacza radny Kucharczyk.

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ