48-metrowa wieża, symbol Starogardu Gdańskiego, zostanie wyremontowana

6233
Wyświetleń

Starogard Gdański: Rozpoczął się remont 48-metrowej wieży kościoła św. Katarzyny – symbolu Starogardu Gdańskiego. Jak mówi proboszcz parafii św. Katarzyny – ks. Dariusz Nenca remont był już bardzo potrzebny,  gdyż z wieży spadają odłamki elewacji. 

Możliwe, że po zakończeniu niezbędnych prac wieża zostanie udostępniona zwiedzającym. Parafia przymierzała się do podłączenia kościoła do węzła ciepłowniczego. Rozpoczęto też naprawę witraży. Wstrzymano jednak wszystkie prace konserwatorskie wewnątrz świątyni

600 tys złotych

To największa inwestycja realizowana w tym kościele. Koszt remontu wynosi 600 tys. zł. Miejski samorząd dołożył do tej inwestycji 230 tys. zł. To bardzo wysokie koszty, jednak wieża jest sprawą nie tylko naszej parafii, to także jeden z symboli Starogardu Gdańskiego, gdyż widać ją z niemal każdego miejsca stolicy Kociewia – dodaje ks. Nenca. Chodzi także o bezpieczeństwo, wysoka wieża przylega bezpośrednio do ulicy i chodnika, po której uczęszczają piesi i liczne pojazdy, dlatego należy uczynić wszystko, aby wieża nie tylko odzyskała dawny blask, musi być także bezpieczna dla mieszkańców.

Historia kościoła

Kościół św. Katarzyny zbudowano w XV wieku, jednak w wyniku pożaru został całkowicie zniszczony. Świątynię odbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku w jej dzisiejszej lokalizacji. Wtedy też kościół zyskał pierwszą, niewysoką wieżyczkę z kopertowym dachem. Jej obecny wygląd ukształtował się po przebudowie w drugiej połowie XIX wieku.

Każdy może pomóc

Kościół do 1945 roku służył ewangelikom. Po zakończeniu II wojny światowej i opuszczeniu przez nich Starogardu, kościołem zaopiekowali się katolicy. Wszyscy parafianie lub mieszkańcy, którzy chcą wesprzeć materialnie remont kościoła, mogą wpłacać pieniądze na konto 76 8340 0001 2002 0004 4033 0001.

/fot. https://parafiakatarzyna.pl/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ