Budują wielką ścieżkę rowerową na Kociewiu. VIDEO

2493
Wyświetleń
Zarówno miasto Tczew jak i gmina wiejska Tczew realizują na swoich terenach odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – czyli ścieżki rowerowej, która docelowo połączy Bałtyk z Tatrami.

Wiślana Trasa Rowerowa ma być dużym krajowym produktem turystycznym – szlakiem po obu stronach Wisły od jej źródeł do ujścia. To projekt dofinansowany z funduszy unijnych. Gminy, na których terenach ma przebiegać trasa są uczestnikami tego ambitnego przedsięwzięcia.

Jak to wygląda na Kociewiu?

Na Kociewiu projekt realizowany jest w powiecie tczewskim, który bezpośrednio graniczy z Wisłą. Od północy, czyli od granicy z powiatem gdańskim gmina wiejska Tczew odpowiedzialna jest za odcinek trasy od miejscowości Ptaszniki do granic miasta Tczewa. To długi pięciokilometrowy odcinek zupełnie nowej ścieżki rowerowej, która przebiegać będzie po na wale przeciwpowodziowym. W Tczewie miasto Tczew realizuje obecnie prace na wysokości osiedla Abisynia, tak aby ścieżka rowerowa połączyła się z istniejącą już ścieżką na bulwarach tczewskich. Trwają także race na południu miasta, gdzie trasa rowerowa połączy się z kolejnym odcinkiem, który obecnie realizuje gmina wiejska Tczew od południowych granic Tczewa, aż do Bałdowa.

opracowano przy wykorzystaniu zdjęcia mapy dostępnej na stronie google.maps

Koszt budowy tych dwóch odcinków, które realizuje gmina wiejska Tczew wraz z miejscem postojowym do wypoczynku w Knybawie, tak zwanym pit stopem, wynosi 2 miliony 600 tysięcy złotych. Dodatkowo gmina wiejska pokryje koszt budowy nowego mostu nad Strugą Subkowską, a to 640 tysięcy złotych. Te zadania wykonuje dwóch wykonawców.

Łącznie na odcinki południowy i północny oraz nowy most gminę Tczew wyda zatem blisko 3 miliony 250 tysięcy złotych, jednak należy przypomnieć, że Wiślana Trasa Rowerowa to projekt, który jest dofinansowany z funduszy unijnych.

Ponad 6 milionów złotych, a więc blisko dwa razy więcej w tym roku wyda na Wiślaną Trasę Rowerową miasto Tczew. W ciągach dróg miejskich wykonywanie infrastruktury podziemnej, także na skrzyżowaniach sprawia, że zadanie jest bardziej skomplikowane i kosztowniejsze. Przykładowo na Czyżykowie czy na osiedlu Staszica trasa będzie miała kanalizacje deszczową i oświetlenie.

Kiedy koniec prac?

Prace mają zakończyć się do końca tego roku. Kociewie zyska wtedy niebagatelną atrakcję turystyczną. Możliwe będzie pokonanie ponad 20 kilometrów rowerem wzdłuż lewego brzegu Wisły, od gminy Suchy Dąb, aż do granic gminy Pelplin, gdyż warto dodać, że podobne prace realizują także gmina Subkowy i Pelplin. Oprócz ścieżki rowerowej powstanie oznakowanie, pit stopy, ławki, oświetlenie.

Video/Foto – Gmina Miejska Tczew

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ