Co Piąty Mieszkaniec Powiatu Bez Pracy. Bezrobocie W Maju Wyniosło 17,6%

1420
Wyświetleń

PUP 2

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Starogardzie Gdańskim na dzień 31 maja 2014 roku bezrobocie w powiecie wynosiło 17,6 %, czyli prawie co piąty mieszkaniec pozostaje bez pracy.

W samym Starogardzie  na dzień 30 czerwca br.  zarejestrowanych było 2509 osób bez pracy. W gminie Skarszewy, która liczy ok. 15 tyś. mieszkańców bez pracy pozostaje nadal ponad 900 osób. Łącznie w powiecie starogardzkim zarejestrowanych jest 7322 osób bezrobotnych.

Liczby te odnoszą się jedynie do oficjalnych statystyk prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy. Warto jednak dodać, że rzeczywisty problem bezrobocia jest znacznie większy, gdyż nie uwzględnia osób, które pozostają w tzw. ”szarej” strefie i pracują na ”czarno”. Zjawisko bezrobocia w naszym powiecie istnieje już od bardzo długiego czasu i wydaje się problem dotąd nierozwiązanym. Szczególnie źle miasto Starogard oraz cały powiat wypada w tej statystyce do sąsiedniego Tczewa. W powiecie tczewskim w tym samym okresie bezrobocie wynosiło 12,4 %.  Na tą statystkę wpływa wiele czynników, jednak podstawowym jest brak nowych, trwałych miejsc pracy w naszym powiecie, kolejnym martwa strefa ekonomiczna, która w Tczewie jest przykładem skutecznego zarządzania a także brak inwestycji w infrastrukturę drogową i transportową ( w Tczewie w ostatnich latach zbudowano dojazd do węzła A-1 Stanisławie,  zmodernizowano węzeł kolejowy, transportowy, a niebawem zacznie się przebudowa drogi nr 91 od Czarlina aż do wyjazdu w kierunku Gdańska).

Obserwując obecny stan rzeczy trudno nie zgodzić się z tym, że sąsiedzi, zwłaszcza z Tczewa bardzo nam uciekli. A cztery lata temu czołowi politycy obecnej władzy obiecywali nam dynamiczny rozwój. Na razie jednak trudno się nie zgodzić z tym sąsiedzi nadal nam uciekają, to akurat się nie zmieniło i pozostaje gorzką prawdą.

Red, dane za pup.statogard.pl

 

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ