Starogard Gd: Dziś podczas dwudniowego święta kawalerii w Starogardzie Gdańskim można było zobaczyć wiele wojskowego sprzętu używanego m. in. przez 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy. W Starogardzie – mieście z tradycjami wojskowymi (przed wojną stacjonował w naszym mieście 2 pułk szwoleżerów Rokitniańskich) przyjazd wojska a także święto kawalerii od lat cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Podczas wizyty w stadninie ogierów przy ulicy Mickiewicza goście mogli zapoznać się z sprzętem wojskowym używanym m, in przez wojska przeciwlotnicze. Wśród sprzętu uwagę przykuwała wyrzutnia WR-40 Langusta – wyrzutnia rakiet skonstruowana w Polsce jako gruntowna modernizacja wyrzutni radzieckiej BM-21 Grad. Langusta jest produkowana w Centrum Produkcji Wojskowej HSW w Stalowej Woli. Wyposaża się ją m.in. w pociski rakietowe Feniks-Z produkowane we współpracy z francuskim przedsiębiorstwem w Zakładach Produkcji Specjalnej w Bolechowie. Broń ta jest przewidziana jako wyposażenie dywizjonu artylerii rakietowej. Langusta przeznaczona jest do: niszczenia urządzeń ogniowych i bojowych; niszczenia fortyfikacji, umocnień i budowli; obezwładniania i niszczenia siły żywej, zwłaszcza na rejonach ześrodkowania.
Uwagę przykuwał także m. in czołg PT-91 Twardy – polski czołg podstawowy, który został opracowany w oparciu o czołg T-72M1. Zasadnicze zmiany w stosunku do pierwowzoru dotyczą nowego systemu kierowania ogniem DRAWA, oraz pancerza reaktywnego ERAWA. Czołg PT-91 produkowany był w zakładach Bumar-Łabędy S.A., w dzielnicy Gliwic – Łabędach. PT-91 Twardy jest czołgiem podstawowym przełomu II i III generacji. Załogę czołgu tworzą dowódca, działonowy i mechanik-kierowca. Kierowca zajmuje miejsce w kadłubie, a dowódca i działonowy w wieży.
Kadłub PT-91 jest wykonany ze spawanych płyt stalowych. Wzmocniono go materiałem kompozytowym. Pancerz czołowy kadłuba (analogiczny wobec pancerza T-72M1) jest pancerzem warstwowym o łącznej grubości 230 mm. Uwzględniając nachylenie pancerza, aby przebić go, pocisk musi przebyć ok. 500-600 mm stali i elementu kompozytowego. Odporność pancerza zwiększają płytki pancerza reaktywnego ERAWA. Pancerz boczny i tylny ma grubość ok. 80 mm i chroni przed pociskami działek małokalibrowych. Osłonę układu jezdnego zapewniają boczne fartuchy z blachy stalowej, w przedniej części także wzmocnione pancerzem reaktywnym.
Niecodziennie można zaobserwować wojsko w Starogardzie, poniżej widać kolejne zdjęcia, na których widać m. in. przenośne zestawy przeciwlotnicze i radiolokacyjne. Wykrywanie i śledzenie celów powietrznych zapewniają stacje radiolokacyjne typu NUR 21, NUR 31, NUR 41.
naszekociewie.pl, wkrótce więcej informacji o rewii kawaleryjskiej w Starogardzie, opis sprzętu na podstawie danych z wikipedia
Pomóżmy Zbudować Nowe Palce Zabaw Dla Dzieci. Akcja Nivea