Czołgi, Wyrzutnie Rakiet, Sprzęt Radiolokacyjny – Wojsko W Starogardzie

706
Wyświetleń

wojsko

Starogard Gd: Dziś podczas dwudniowego święta kawalerii w Starogardzie Gdańskim można było zobaczyć wiele wojskowego sprzętu używanego m. in. przez 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy. W Starogardzie – mieście z tradycjami wojskowymi (przed wojną stacjonował w naszym mieście 2 pułk szwoleżerów  Rokitniańskich) przyjazd wojska a także święto kawalerii od lat cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Podczas wizyty w stadninie ogierów przy ulicy Mickiewicza goście mogli zapoznać się z sprzętem wojskowym używanym m, in przez wojska przeciwlotnicze. Wśród sprzętu uwagę przykuwała  wyrzutnia WR-40 Langusta – wyrzutnia rakiet skonstruowana w Polsce jako gruntowna modernizacja wyrzutni radzieckiej BM-21 Grad. Langusta jest produkowana w Centrum Produkcji Wojskowej HSW w Stalowej Woli. Wyposaża się ją m.in. w pociski rakietowe Feniks-Z produkowane we współpracy z francuskim przedsiębiorstwem w Zakładach Produkcji Specjalnej w Bolechowie.  Broń ta jest przewidziana jako wyposażenie dywizjonu artylerii rakietowej. Langusta przeznaczona jest do: niszczenia urządzeń ogniowych i bojowych; niszczenia fortyfikacji, umocnień i budowli; obezwładniania i niszczenia siły żywej, zwłaszcza na rejonach ześrodkowania.

Wyrzutnia Langusta

Uwagę przykuwał także m. in czołg  PT-91 Twardy – polski czołg podstawowy, który został opracowany w oparciu o czołg T-72M1. Zasadnicze zmiany w stosunku do pierwowzoru dotyczą nowego systemu kierowania ogniem DRAWA, oraz pancerza reaktywnego ERAWA. Czołg PT-91 produkowany był w zakładach Bumar-Łabędy S.A., w dzielnicy Gliwic – Łabędach. PT-91 Twardy jest czołgiem podstawowym przełomu II i III generacji. Załogę czołgu tworzą dowódca, działonowy i mechanik-kierowca. Kierowca zajmuje miejsce w kadłubie, a dowódca i działonowy w wieży.

SONY DSC SONY DSC

Kadłub PT-91 jest wykonany ze spawanych płyt stalowych. Wzmocniono go materiałem kompozytowym. Pancerz czołowy kadłuba (analogiczny wobec pancerza T-72M1) jest pancerzem warstwowym o łącznej grubości 230 mm. Uwzględniając nachylenie pancerza, aby przebić go, pocisk musi przebyć ok. 500-600 mm stali i elementu kompozytowego. Odporność pancerza zwiększają płytki pancerza reaktywnego ERAWA. Pancerz boczny i tylny ma grubość ok. 80 mm i chroni przed pociskami działek małokalibrowych. Osłonę układu jezdnego zapewniają boczne fartuchy z blachy stalowej, w przedniej części także wzmocnione pancerzem reaktywnym.

Niecodziennie można zaobserwować wojsko w Starogardzie, poniżej widać kolejne zdjęcia, na których widać m. in. przenośne zestawy przeciwlotnicze i radiolokacyjne. Wykrywanie i śledzenie celów powietrznych zapewniają stacje radiolokacyjne typu NUR 21, NUR 31, NUR 41.

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

 

 

 

SONY DSC

SONY DSC

 

 

 

 

 

naszekociewie.pl, wkrótce więcej informacji  o rewii kawaleryjskiej w Starogardzie, opis sprzętu na podstawie danych z wikipedia

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ