Jan Kilian: Będziemy Zabiegać O Zakłady Pracy, Przekażemy Darmowe Działki Budowlane Młodym Ludziom.

452
Wyświetleń

kilianrozmowa

Dziś rozmawiamy z Janem Kilianem – Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Starogardu Gdańskiego.

Patrząc na program Prawa i Sprawiedliwości ze zdumieniem stwierdzam, że jest bardzo nowoczesny i innowacyjny. Odkłamuje stereotypowy obraz przekazywany przez media głównego nurtu, że PiS jest partią mało postępową.

To, że ktoś jest patriotą wcale nie musi oznaczać, że nie idzie z duchem czasu. Proszę zobaczyć ile ludzi w dzisiejszej polityce są bez jakiejkolwiek idei. Na początku XX w., bycie politykiem oznaczało bycie patriotą, dziś wiele osób jest nastawionych na kariery i stanowiska, funkcjonują bez żadnych zasad. Ci ludzie nie są w stanie nic dać drugiej osobie. Przed Wojną patrioci byli zdolni do tworzenia wielkich rzeczy, weźmy na przykład Gdynię, która do dziś jest stawiana za wzór do naśladowania. Chcemy kierować się takimi zasadami, by patriotyzm przekuwać w polski sukces, sukces Starogardu.

Dużo uwagi poświęcacie osobom młodym, wasz pomysł, by rozdając działki młodym osobom jest nadzieją dla wielu mieszkańców ale pewnie też narażacie się na krytykę.

Pewnie i tak, ale trzeba w tej sprawie zacząć wreszcie działać. Od kliku lat młodzi ludzie nie widząc perspektyw wyjeżdżają z naszego miasta. Nie stać ich na drogie mieszkania, działki budowlane, ceny nieruchomości ale także gruntów znacznie wzrosły. Dziś mamy taką sytuację, że ceny domów i działek, nawet w porównaniu z trójmiastem są zbliżone. Uważam, że jest to wina polityki ustępujących władz, które od 8 lat nie wybudowały żadnego mieszkania, oddając to pole developerom, dla których co przecież oczywiste najważniejszy jest własny zysk anie rozwiązywanie problemów społecznych. My to zmienimy, oddamy działki budowlane dla osób do 30.roku życia, które mieszkają w Starogardzie minimum 10 lat za darmo, z możliwością przekształcenia ich na własność, pozostałym osobom przekażemy te działki na preferencyjnych zasadach.

Czy miasto na to stać?

Jeżeli chodzi o finanse to powiem tak, że miasto nie straci na tym. Podam prosty przykład. W Starogardzie obecnie mamy 280 hektarów gruntów rolnych a czynsz jaki miasto otrzymuje z ich posiadania wynosi ok. 65 tyś zł rocznie. Zakładając stawkę, jaka obowiązuje dziś w mieście za podatek od nieruchomości, która wynosi 0,45 zł za metr kw to tylko z tego podatku budżet miasta zasilony został by kwota 1, 2 mln zł. To już widać, że jest to tylko kwestia decyzji, polityki jaką miasto chce prowadzić, my chcemy pomagać ludziom, rozwiązywać ich problemy i dlatego podejmiemy sie tego wyzwania.

Dużo mówicie o rekreacji, zdrowym trybie życia, młodzieży. Co chciałby zrealizować Pan jak Prezydent w tym zakresie.

Przede wszystkim uważam, że należy promować zdrowy, aktywny tryb życia. Prywatnie jako farmaceuta dostrzegam ten problem coraz bardziej. Należy walczyć z otyłością, która niestety jest coraz poważniejszym problemem wśród ludzi młodych. Mamy w swoim programie walkę z tym problem i jako Prezydent miasta będę zabiegał, by młodzież w naszych szkołach miała możliwości zdrowszego odżywiania i częstszych zajęć sportowych. Dla całego miasto chciałbym przede wszystkim zagospodarować wreszcie teren Piekiełek na potrzeby kulturalne ale także rekreacyjne, zbudować mini zoo, park linowy. By miasto było przyjazne, dla wszystkich. By było w nim co robić. Chciałbym na końcu naszej rozmowy powiedzieć także, że skutecznie walczyć będziemy o nowe miejsca pracy dla mieszkańców Starogardu. Pora prowadzić rzetelną polityką w tym zakresie, stworzyć warunki dla rozwoju przemysłu ale i drobnej przedsiębiorczości, to będzie również jeden z moich priorytetów.

Dziękuje za rozmowę

Red

 

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ