Jan Kilian: Mamy gotowe i dobre rozwiązania dla Starogardu

1902
Wyświetleń

„Piątka Kiliana” to kluczowe propozycje kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Starogardu Gdańskiego. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z propozycjami posła Jana Kiliana dla stolicy Kociewia,

Podczas konwencji wyborczej  zaprezentował Pan obszerny program dla Starogardu Gdańskiego. Jakie są jego najważniejsze punkty i założenia?

Prawo i Sprawiedliwość udowodniło w rządzie, że jest ugrupowaniem dotrzymującym słowa i takie postulaty jak program Rodzina 500+, wyprawka szkolna dla uczniów czy obniżenie wieku emerytalnego udało się w Polsce szybko i skutecznie zrealizować. Pora na dobre rozwiązania dla Starogardu Gdańskiego i jego mieszkańców, dlatego wraz z moimi współpracownikami przygotowaliśmy kompleksowy program dla miasta, który nie tylko odzwierciedla aktualne potrzeby, ale również co chciałbym mocno podkreślić jest realny i możliwy do zrealizowania.  Z najważniejszych propozycji wymienię pięć postulatów, które określam jako „Piątka dla Starogardu Gdańskiego”. Wszystkie te punkty zostaną zrealizowane w następnej kadencji samorządu, jeżeli tylko mieszkańcy nam zaufają.

  1. Bezpłatna Komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży

Chcemy Starogardu nowoczesnego i mobilnego, także dla jego najmłodszych mieszkańców. Dlatego w nowej kadencji samorządu wprowadzimy bezpłatną komunikację miejską dla dzieci i młodzieży mieszkającej w Starogardzie Gdańskim. Dzięki temu wspomożemy budżety starogardzkich rodzin, a także zachęcimy młodzież do korzystania z autobusów, co w dłuższej perspektywie przełoży się na wypracowanie dobrych nawyków, że z komunikacji zbiorowej warto korzystać. Program ten ma na celu długofalowe działanie. Chcemy inwestować w młode pokolenie starogardzian, bo w nich przyszłość naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że przyszłość komunikacji w miastach to będzie transport publiczny i rowery, dlatego już dziś chcemy umożliwić korzystanie z komunikacji miejskiej jak największej liczbie osób.

  1. Pięć hektarów nowej zieleni w mieście

Zdecydowanie postawimy na czyste i ekologiczne miasto, a zatem mówiąc konkretnie chcemy w ciągu pięciu lat kadencji nasadzić 5 hektarów nowej zieleni w mieście. W plan ten wpisuje się projekt stworzenia nowego, pięknego i dużego parku na południu Starogardu, tak aby mieszkańcy ulicy Kociewskiej, Korytybskiej czy Lubichowskiej mieli duży, ciekawie zagospodarowany park „pod ręką”, w zasięgu kilkuset metrów od ich domów.  Drzewa nie tylko „pochłaniają” zanieczyszczenia z powietrza, redukują także hałas, magazynują wodę opadową, dają przyjemny cień w upalne, letnie dni. Wszyscy widzimy następujące zmiany klimatu, dlatego miasto musi być na to przygotowane, więcej zieleni i mniej betonu w Starogardzie to kapitał na przyszłość dla nas wszystkich. Dziś tysiące osób ucieka z Trójmiasta w poszukiwaniu ciszy, spokoju i świeżego powietrza. Starogard ma tu zatem wielkie możliwości do działania, ponieważ możemy skutecznie przyciągać nowych mieszkańców do naszego miasta poprzez tworzenie atrakcyjnego  i przede wszystkim zdrowego otocznia. W tym obszarze mówimy także o programie „Czyste Powietrze”, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli zmodernizować system grzewczy w swoich domach na ekologiczne kotły grzewcze wraz z ociepleniem swoich budynków. Prezydent miasta musi myśleć długofalowo i perspektywicznie, więcej zieleni w Starogardzie i czystsze powietrze to wizja pomyślnego i stabilnego rozwoju naszego miasta na długie lata.

  1. Karta mieszkańca Starogardu

Należy docenić mieszkańców Starogardu, że tu mieszkają, pracują i płaca podatki, dlatego wprowadzimy Kartę Starogardzianina. Dzięki niej mieszkańcy zyskają zniżki na basen czy lodowisko, nie będzie konieczne także posiadanie oddzielnej karty bibliotecznej, co sprawi że będzie mniej niepotrzebnych dokumentów w portfelu czy torebce. Kartę mieszkańca będzie mogła uzyskać także osoba, która wykaże  rozliczenie podatku dochodowego w Starogardzie Gdańskim, co za tym idzie dziecko takiej osoby będzie mogło korzystać z postulowanej przez nas bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży.  Nasza filozofia wynika z dogłębnej analizy finansów miasta. Nie jesteśmy w stanie konkurować z okolicznymi gminami ceną gruntów, ale mamy za to ciekawszą ofertę kulturalną, sportową, oświatową i komunikacyjną. Proponowany przez nas system preferencji dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego zachęci zatem do pozostawania zwłaszcza młodych osób w Starogardzie. Dzięki temu możemy także zwiększyć wpływy do budżetu miasta, gdyż wielu mieszkańców miejscowości otaczających Starogard i tak na co dzień przebywa w naszym mieście i dla nich karta mieszkańca może okazać się bardzo atrakcyjna. Tak robią inne miasta, dlaczego nie my? Czas to zmienić!

  1. Infrastruktura + starogardzki rower miejski

Nasza czwarta duża propozycja to plan modernizacji infrastruktury w Starogardzie. Potrzeby są tu jasne, przede wszystkim należy we współpracy z rządem kontynuować pracę nad budową obwodnicy, a także równolegle chcemy przebudować popularną drogę krajową nr 22 w obrębie miasta. Myślimy tutaj głównie o przebudowie skrzyżowania z ulicą Skarszewską, które korkuje się podczas każdego przejazdu pociągu. Chcemy także dokończyć budowę ścieżek rowerowych w mieście w taki sposób, aby stworzyły sieć połączeń rowerowych różnych dzielnic miasta z jego sercem – czyli rynkiem. Po drugie wiele stowarzyszeń i organizacji podkreśla, aby nowe ścieżki rowerowe budowane były w sposób oczekiwany przez rowerzystów, a zatem postawimy na bitumiczne szlaki rowerowe, które są tańsze w budowie i wygodniejsze dla rowerzystów. Po trzecie wreszcie chcemy, aby rowery były dostępne dla mieszkańców Starogardu i w tym miejscu chcemy zrealizować ambitny program „starogardzkiego roweru miejskiego”, czyli krótko mówiąc bezpłatnych rowerów dla starogardzian posiadających kartę mieszkańca. Mamy piękną rocznicę stulecia odzyskania niepodległości i na początek chcemy, aby w Starogardzie w tym systemie funkcjonowało minimum 10  stacji rowerowych i 100 rowerów dla mieszkańców. Stacje będą zlokalizowane przy dworcu PKP, w parku miejskim i na rynku, tak aby turyści czy mieszkańcy mogli poznawać nasze miasto z perspektywy jednośladu.

  1. Kociewska scena letnia

Chcemy zaproponować zupełnie nowe podejście do promocji miasta. Rozpoczniemy cykliczną imprezę o nazwie „kociewska scena letnia”, dzięki której rynek miasta będzie żył w każdy weekend wakacji, a nie tylko podczas dni miasta. Tutaj chodzi także o rozsądne gospodarowanie groszem publicznym, jesteśmy przekonani i zdeterminowani do tego, aby cześć środków z hucznie obchodzonych dni miasta przeznaczyć na stypendia dla naszej uzdolnionej młodzieży czy artystów, którzy chętnie będą występować na stworzonej przez nas scenie. W tym miejscu chce jasno powiedzieć, będziemy promować naszą młodzież, kociewska scena letnia sprawi, że Starogard zyska cykliczną i w pełni regionalną imprezę promującą nasze miasto. Z Gdańskiem czy Ostródą nie wygramy bitwy na ściąganie gwiazd krajowego formatu.

/Wywiad ukazał się w Gazecie Kociewskiej/

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

 

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ