Janusz Stankowiak politykiem Platformy Obywatelskiej? Chce przełożenia wyborów prezydenckich!

1794
Wyświetleń
fot. starogard.pl

W związku z panującą pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie od kilku tygodni trwa wielka walka związana z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się wirusa. W Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości o wiele wcześniej niż rządy Niemiec, Włoch czy Francji zdecydował m.in. o zamknięciu granic, szkół czy wprowadzeniu kwarantanny. Wysiłki podjęte przez rząd są zauważalne gołym okiem. W Polsce do tej pory mamy około dwóch tysięcy stwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19, przy blisko 100 tysięcy takich przypadków we Włoszech. W Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii każdego dnia umiera także z powodu COVID-19 nawet blisko 1000 osób.

Działania polskiego rządu doceniają inne państwa, a także liczne media i agencje na świecie. Renomowana agencja ratingowa Fitch potwierdziła dobrą dla Polski prognozę gospodarczą, wskazując, że w tym roku i w przyszłym pomimo ogromnego kryzysu gospodarczego Polska utrzyma wzrost gospodarczy na poziomie ponad 3% jako jeden z nielicznych krajów w Europie!

Jednakże opozycja (Platforma Obywatelska) wraz z zaprzyjaźnionymi samorządowcami (Aleksandra Dulkiewicz, Hanna Zdanowska czy Rafał Trzaskowski) próbuje straszyć Polaków i szukać zamętu. Najpierw przeszkadzała w szybkim uchwaleniu tarczy antykryzysowej przez Sejm, która zakłada m.in. wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw czy osób pracujących na własnej działalności gospodarczej. Obecnie Platforma Obywatelska wraz z liberalno – lewicowymi samorządowcami próbuje sparaliżować możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja sugerując w licznych oświadczeniach, że przeprowadzenie wyborów jest niemożliwe.. W polityczną narrację głoszoną w ostatnich dniach przez polityków Platformy Obywatelskiej wpisał się także prezydent Starogardu Gdańskiego – Janusz Stankowiak, który w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie miasta oświadczył, że:

“Jako włodarz miasta moim obowiązkiem jest przede wszystkim dbanie o dobro mieszkańców. Nie chciałbym więc narażać zdrowia i życia starogardzian – urzędników, którzy są odpowiedzialni za uruchomienie, przygotowanie i przeprowadzenie procedury wyborczej, setek osób, które przez cały dzień i noc miałyby pracować w poszczególnych komisjach, a przede wszystkim mieszkańców naszego miasta, którzy chcąc spełnić swój obywatelski obowiązek, przyszliby zagłosować. Uważam, że w trosce o zdrowie i życie Polaków, wybory Prezydenta RP powinny być przełożone na późniejszy termin. 

Zadaniem samorządowców jest zrobić wszystko, aby wybory mogły się odbyć w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny. Niestety, w obecnej sytuacji nie widzę takiej możliwości, dlatego zwracam się z prośbą o przeanalizowanie niniejszego oświadczenia i podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.

Janusz Stankowiak
Prezydent Miasta
Starogard Gdański”

O głos w tej sprawie zapytaliśmy Sebastiana Kucharczyka – Radnego Miasta Starogard Gdański (Prawo i Sprawiedliwość):

“Słowa prezydenta Janusza Stankowiaka są szokujące, ponieważ w zupełnie otwarty sposób deklaruje niechęć do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w naszym mieście.

Po pierwsze jest to złamanie podstawowych zasad prawa, które jasno stanowią, że wybory można odwołać tylko w przypadku wprowadzenia stanów nadzwyczajnych, a takie kompetencje posiada m.in. Rada Ministrów a nie włodarze miast, w tym Janusz Stankowiak.

Po drugie prezydent miasta jako organ wykonawczy na poziomie gminy zobowiązany jest realizować zadania własne, jak i zlecone. Przeprowadzenie wyborów na terenie gminy jest jednym z zadań zleconych, które powinny realizować samorządy, a zatem prezydent wygłaszając takie oświadczenie stawia się w roli, do której nie został powołany, a tym bardziej wybrany. Samorządy lokalne powinny wspomagać działania rządu, a nie prowadzić swoistej “wojenki” na tzw. oświadczenia i groźby o niezrealizowaniu określonych zadań. Wyobraźmy sobie sytuacje, że któryś z włodarzy miast np. nie realizował by świadczeń rodzinnych Rodzina 500+ uznając, że świadczenie te jest np. niekonstytucyjne.

Po trzecie wreszcie prezydent Stankowiak powinien zająć się bieżącymi sprawami w mieście, apeluję do prezydenta  o pilne zwołanie sesji rady miasta i uchwalenie niezbędnych programów pomocowych dla mieszkańców Starogardu w związku z epidemią koronawirusa. Wygłaszanie oświadczeń zostawmy politykom Platformy Obywatelskiej. Mówił Pan w czasie swojej kampanii wyborczej, że Nasz Starogard jest apolitycznym stowarzyszeniem, a Pan będzie apolitycznym prezydentem, dziś staje pan w równym szeregu z politykami Platformy, podgrzewając polityczny spór w sprawie wyborów prezydenckich.

Apeluje o wycofanie się z tej polityki i zajęcie się problemami mieszkańców, tak jak czynią to na co dzień radni Prawa i Sprawiedliowści” – stwierdził radny Kucharczyk.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja bieżącego roku, politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym minister zdrowia – Łukasz Szumowski podkreślają, że decyzja o przeprowadzeniu wyborów nastąpi najpóźniej po świętach Wielkanocnych. Do tego czasu samorządy powinny realizować ustawowo nałożone na nie zadania.

Co grozi Prezydentowi?

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ostrzegł na antenie Radia Kraków, że samorządowcy, którzy nie zorganizują w swoich gminach wyborów 10 maja mogą stracić pracę”

“Samorządy są też częścią władzy państwowej. On nie może sobie działać poza prawem. Oczywiście są przepisy, które umożliwiają postępowanie wobec takich osób, które chcą się ustawić ponad prawem. Można wyznaczyć komisarzy. Niech ci samorządowcy, którzy teraz buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo, liczą się ze stratą stanowisk” – mówił Terlecki. Na pytanie, czy w ich miejsce pojawią się komisarze, Terlecki odparł: – Na przykład”. źródło: Radio Kraków.

fot. starogard.pl

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ