Kociewie Na Fotografii Cz. I – Ocypel

948
Wyświetleń

kociewieocypel

Kociewie, Ocypel: Dziś wraz z końcem wakacji rozpoczynamy cykl prezentowania kociewskich miejscowości, gmin, ośrodków turystycznych. Jest to nie tylko możliwość poznania danego miejsca ale także nasze spostrzeżenia na temat powiatu, jego miejscowości, gmin a także atrakcji turystycznych.

Ocypel – wieś kociewska w Borach Tucholskich w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Lubichowo nad jeziorem Wielki Ocypel. Przebiega tędy trasa (zawieszonej obecnie) linii kolejowej nr 218 (Szlachta – Myślice). Dzięki malowniczemu położeniu i czystości okolicznych terenów Ocypel przekształcił się w miejscowość wypoczynkowo-letniskową.

Historia Miejscowości: Od 1772 miejscowość znajdowała się po administracją zaboru pruskiego na terenie pruskiej prowincji Prusy Zachodnie. Po I wojnie światowej Ocypel znalazł się ponownie na terenie Polski. W 1922 uzyskał połączenie kolejowe ze Skórczem i Szlachtą. Żołnierze podziemia zastrzelili w Ocyplu 1944 szefa tajnej niemieckiej policji państwowej Gestapo z Tczewa. W ramach niemieckiego odwetu (z zarządzenia ówczesnego szefa Gestapo w Gdańsku) rozstrzelano publicznie ponad dwudziestu Polaków (mieszkańców Ocypla i okolic a także przywiezionych z obozu koncentracyjnego Stutthof członków sieci wywiadu AK z Pomorza). Podczas okupacji niemieckiej w 1944 w lasach otaczających Ocypel doszło do starcia pomorskich oddziałów AK z wojskami niemieckimi. Po II wojnie światowej obszary leśne Borów Tucholskich wokół Ocypla stały się terenem operacyjnym partyzantki antykomunistycznej. Obecnie jest to niestety coraz mniej popularny ośrodek turystyczny, obecnie w szczególności przy brzegu jeziora Ocypel Wielki znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych.

Turystyka: Największy z nich to Ośrodek Letni Hufca Warszawa Praga-Południe Związku Harcerstwa Polskiego. Miejscowość z uwagi na powyżej opisane bogactwa krajobrazowe, przyrodnicze ma wielką przyszłość, niestety dziś wydaje się, że Ocypel przegrywa z ośrodkami, w które ostatnio wiele zainwestowano np. z Fojutowem, Szymbarkiem a szkoda bo Ocypel zawsze był perełką kociewskiej przyrody.

Ocypel na fotografii:

119 118 117 116

 

 

 

 

 

Red, więcej zdjęć na facebooku NaszeKociewie

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ