Kociewski Browar. Starogard Ma Własne Piwo

1460
Wyświetleń

browar kociewskiStarogard Gd: Władze miasta odwiedziły niedawno otwarty Kociewski Browar – pierwszy taki obiekt w mieście, który ma szansę stać się wielką turystyczną atrakcją Starogardu  i Kociewia.

Podczas wizyty  u Pana Romana Chajewskiego – właściciela Browarów Kociewskich poznaliśmy historię powstania browaru a także zarys historii browarnictwa w stolicy Kociewia.

Tradycji stało się zadość

Jak mówi Roman Chajewski pomysł na stworzenie browaru w naszym mieście zrodził się spontanicznie, ”chcieliśmy przywrócić dawne browarnicze tradycje miasta. Prawo wyszynku piwa Starogard otrzymał już w 1618 roku. 47 lat później powstał Wielki Browar, który istniał do 1976 roku. W 1910 roku obok piwa zaczął produkować lemoniadę i wodę sodową. W przyszłości chcielibyśmy również nawiązać do tej tradycji i stać się producentami takiej wody naturalnej i gazowanej, której nazwa będzie ścisłe związana z regionem”.

kociewski browar starogardZimą 2015 roku rodzina Chajewskich uruchomiła produkcję własnego piwa w rodzinnym browarze. Odszpuntowanie pierwszej beczki nastąpiło dokładnie w sylwestra – 31 grudnia 2015 roku.

Na razie piwa wyprodukowanego w Starogardzie można skosztować tylko na miejscu w restauracji REN, która mieści się przy ulicy Skarszewskiej, właściciel browaru planuje jednak uruchomić dystrybucję piwa na szerszą skalę.

Właściciele browarowni przygotowali już nawet magazyn tzw. „butelkownię” i planują ruszyć z dystrybucją w maju tego roku. Jeszcze w tym roku zamierzają też otworzyć 5-6 własnych sklepów spożywczych.

Czytaj także: Starogard. Ulica Kościuszki będzie przebudowana

Lokalny browar atrakcją miasta

Marzy nam się, aby nasz Kociewski Browar był kojarzony i utoższamiany ze Starogardem jako jedna z ciekawostek turystycznych miasta – zapowiada właściciel firmy. Co roku w każdy drugi weekend września organizujemy Festiwal Piwa. Many nadzieję, że będzie to kolejna okazja do kociewski browarpromocji miasta. Obecnie w browarze produkujemy pilsnera pod nazwą Kociewski Pils, lagera, którego nazywamy Kociewski Lager, piwo pszeniczne i ciemny Bock Kociewski – informuje dalej Roman Chajewski.

Wizyta władz miasta

Wizytę w Kociewskim Browarze odbył Prezydent Miasta – Pan Janusz Stankowiak. Przypomnijmy, że władze Starogardu poprzez spotkania z właścicielami starogardzkich firm promują lokalny biznes.

Jest to okazja do rozmowy o firmie, jej problemach, planach rozwojowych przedsiębiorców oraz ich oczekiwaniach wobec władz samorządowych.

browar starogard

/Wydział Informacji Społecznej – Urząd Miasta Starogard Gdański/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ