Modernizacja Parku Miejskiego A Także Nowy Ciąg Pieszo – Rowerowy W Starogardzie

712
Wyświetleń

Modernizacja parku miejskiego

Są pieniądze na zagospodarowanie doliny Wierzycy i modernizację parku miejskiego w Starogardzie.

Ponad 9 mln zł miasto pozyskało z Unii Europejskiej na zagospodarowanie cennych przyrodniczo obszarów rzeki Wierzycy. Modernizację Parku Miejskiego i budowę ścieżki pieszo – rowerowej  zrealizuje w partnerstwie z Gminą Wiejską oraz Nadleśnictwem Starogard. W 2016 roku powstanie projekt techniczny, a roboty budowlane ruszą w 2017 roku. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na koniec 2018 roku

Inwestycja kosztować będzie prawie 13 milionów złotych.  70% tych kosztów pokryje Unia Europejska. Projekt „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru” otrzymał dofinansowanie w wysokości 9 025 tys. zł.  Największa część uzyskanego dofinansowania – ponad 7,5 mln zł – przypadnie miastu.

Modernizacja Parku Miejskiego

Dzięki pozyskanym pieniądzom zmieni się wygląd Parku Miejskiego, który zostanie przebudowany i uporządkowany – mówi Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta do spraw techniczno-inwestycyjnych. Odnowione zostanie oczko wodne. Figura Wierzyczanki

wierzyczanka
Wierzyczanka w parku miejskim

będzie przeniesiona w inne, bardziej wyeksponowane miejsce. Przez park poprowadzi nowa promenada spacerowa, od której odchodzić będą liczne alejki. Staną przy nich  jednolite ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Park ozdobią nowe krzewy i klomby kwiatów. Dla zmotoryzowanych od północnej strony parku wybudowany zostanie duży parking z możliwością organizowania w tym miejscu imprez plenerowych, np. koncertów. Nowe oświetlenie i monitoring uczynią Park miejscem bardziej bezpiecznym.

Park Miejski to ważne miejsce dla starogardzian – dodaje wiceprezydent. Dlatego zależało nam, aby pierwszy etap prac zagospodarowania doliny rzeki Wierzyca objął właśnie jego odnowę. Park istnieje w naszym mieście od ponad 100 lat. Jego niezwykłość polega na tym, iż w samym centrum miasta starogardzianie mogą doświadczyć błogiego spokoju wśród otaczającej ich zieleni.

nowy układ parku miejskiego
Projekt modernizacji Parku miejskiego

Mogą pospacerować alejkami pośród drzew przy malowniczej rzece Wierzycy, której tłem są miejskie zabytki, XIV-wieczna fara oraz mury miejskie z basztami. W letnie upały mieszkańcy często ochładzają się, siedząc na ławkach wokół fontanny lub w cieniu wielkich drzew. Z kolei dzieci mogą pobawić się w ogródkach jordanowskich i pokarmić dzikie kaczki oraz łabędzie, które na stałe rezydują na stawie. Otrzymane dofinansowanie sprawi, że Park wypięknieje i będzie miejscem, w którym wolny czas będzie upływał milej i przyjemniej.

Rowerem lub piechotą wzdłuż Wierzycy

Projekt przewiduje też budowę trasy pieszo-rowerowej, która rozpocznie się w zachodniej części miasta, na obszarze chronionym Natura 2000. Przyrodniczy szlak poprowadzi do ulicy Jagiełły, skąd istniejącymi ścieżkami będzie można dotrzeć do parku. Nad Wierzycą powstanie ścieżka edukacyjna z licznymi miejscami odpoczynku, kładką przez rzekę oraz platformą widokową, z której będzie można podziwiać przyrodę. Z kolei w zachodniej części miasta, nad jeziorem Kochanka powstanie pomost dla wędkarzy i osób chcących obserwować np. ptaki.

most na wierzycy
Most nad Wierzycą w parku miejskim

Cały szlak przyrodniczo – edukacyjny przez miasto zostanie oznakowany i opisany. Na całej jego długości pojawią się znaki informacyjne, które będą ściśle wyznaczać kierunek marszu lub jazdy. Chodzi o to, aby dać mieszkańcom trasę do spacerów, która nie będzie w znaczący sposób ingerować w naturę, czy dawać okazji do wkraczania na niedozwolony teren, ale przeciwnie poprzez wyznaczenie szlaku i specjalne oznakowanie będzie sprzyjać jej ochronie. Posłużą temu zamontowane wzdłuż ścieżki tablice informacyjne, które zostaną ustawione w miejscach, gdzie można spotkać piękne okazy przyrodnicze lub siedlisko chronionych ptaków.

Trzy zadania trzech realizatorów

Gmina Wiejska Starogard Gdański, od miejscowości Krąg do granicy miasta nasypem nieczynnej linii kolejowej Skarszewy-Starogard urządzi ścieżkę rowerową, natomiast Nadleśnictwo przejmie działania informacyjno – edukacyjne na temat ochrony bioróżnorodności doliny rzeki Wierzycy.

Dofinansowanie przyznane zostało przez Zarząd Województwa Pomorskiego w wyniku rozstrzygnięcia konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 dla działania 11.4. “Ochrona różnorodności biologicznej”.

/Wydział Informacji Społecznej UM Starogard/

 

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ