Nawet 264 zł więcej za śmieci w Starogardzie Gdańskim!

4384
Wyświetleń

Wszystkich ogarnęła euforia związana z tzw. “czarnym piątkiem”, w czasie którego można znaleźć wiele artykułów po zaniżonych cenach. Niestety, obecny tydzień i  tegoroczne święta w Starogardzie Gdańskim będą miały wyjątkowo gorzki smak, a zamiast prezentów i zniżek mieszkańcy Starogardu powinni spodziewać się rózg, i to wielu – w postaci serii podwyżek, które w ostatnią środę uchwalili radni miasta z klubu Nasz Starogard wraz z Prezydentem Miasta – Januszem Stankowiakiem.

Drastycznie podniesione zostaną opłaty m.in. za wywóz nieczystości. Dla przykładu wywóz nieczystości z domu jednorodzinnego zamieszkiwanego przez dwie osoby  kosztować będzie 75 zł miesięcznie, to aż o 22 złote więcej niż obecnie, co w skali roku daje łącznie 264 złote podwyżki!  Z kolei samotna osoba tworząca jednoosobowe gospodarstwo domowe zapłaci w 2020 roku aż 132 złote więcej!

Cena za odpady segregowane w 2020 roku

Rodzaj gospodarstwa

Do 40m²

Od 40m2 do 80m²

Powyżej 80m²

jednoosobowe

34 zł

(podwyżka o 11 zł)

wieloosobowe

64 zł

(podwyżka o 22 zł)

71 zł

(podwyżka o 22 zł)

75 zł

(podwyżka o 22 zł)

To skandaliczne, wręcz drakońskie podwyżki, na które się stanowczo nie zgadzamy – mówią zgodnie Tomasz Cylkowski i Sebastian Kucharczyk – Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Starogard Gdański, którzy głosowali przeciwko wprowadzonym podwyżkom.  Nie zgadzamy się także, na fatalny, wręcz niesprawiedliwy przelicznik ustalania opłat za wywóz nieczystości, który dyskryminuje osoby posiadające większe mieszkania lub domy jednorodzinne. Dlaczego mają płacić więcej za to, że ciężko przez całe życie pracowali na swoje mieszkania? Przyjęte rozwiązania faworyzują gospodarstwa domowe, w których mieszka np. 6 osób, a rażąco piętnują te, w których mieszkają dwie lub trzy osoby, a takich jest najwięcej w naszym mieście.

Przyjęcie metrażu mieszkania, jako wyznacznika ustalania opłat za wywóz nieczystości jest sprzeczny z istotą problemu, jakim powinno być realne zbadanie, kto i ile odpadów generuje. Wielkość mieszkania nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia-  przekonują radni Cylkowski i Kucharczyk i zapowiadają, że będą walczyć o dobro mieszkańców i sprawiedliwy system ustalania poboru opłat za wywóz nieczystości w Starogardzie Gdańskim.

To nie jedyne podwyżki, które w ostatnich dniach wprowadzili radni Naszego Stargardu. Wzrosną także opłaty za bilety MZK i opłaty parkingowe. Będziemy o tym informować Państwa na bieżąco.

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ