Obwodnica Starogardu – Spotkania Informacyjne

902
Wyświetleń

obwodnica starogarduStarogard: Sprawa obwodnicy dla Starogardu Gdańskiego stała się ostatnio bardzo ważnym tematem, gdyż w najbliższym czasie mogą zapaść kluczowe decyzje, które ustalą przebieg wyczekiwanej od wielu lat inwestycji.

Jak informuje oficjalna strona miasta wykonawca studium obwodnicy – firma Transprojekt Gdański sp. z o. o. zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i gminy Starogard Gdański na serię spotkań informacyjnych, które odbędą się w kinie „Sokół” przy Al. Jana Pawła II 2. Spotkania odbędą się w II turach.

Terminy spotkań I tury:

Wariant I 04-11-2015 godz. 16.00
Wariant II 04-11-2015 godz. 18.00

Wariant III 05-11-2015 godz. 16.00
Wariant IV 05-11-2015 godz. 18.00

Terminy spotkań II tury:

Wariant I 17-11-2015 godz. 16.00
Wariant II 17-11-2015 godz. 18.00

Wariant III 18-11-2015 godz. 16.00
Wariant IV 18-11-2015 godz. 18.00

Podczas spotkań będą prezentowane nie tylko cztery warianty obwodnicy dla Starogardu ale także będzie możliwość zgłaszania uwag do zaproponowanych rozwiązań. Pisaliśmy już na łamach portalu o protestach związanych z budową obwodnicy w wariancie północnym.

czytaj więcej: Nie dla obwodnicy Starogardu?! Mieszkańcy protestują

sygnalizacja tczew

Planowany wariant północny przebiega w bliskiej odległości wielu domów jednorodzinnych (niekiedy dopiero co wybudowanych) w wielu miejscowościach: Rokocin, Stary Las, Żabno, Krąg, Okole, Starogard Gdański (ul. Wicka Rogali, ul. Niemojewskiego, ul. Kleeberga, ul. Kutrzeby, ul. Grzybka, ul. Leśna i ul. Kochanki), Kokoszkowy (ul. Grzybka, ul. Południowa, ul. Kwiatowa, ul. Podmiejska) a także przez obszar chroniony Natura 2000 Dolina Wierzycy.

Kolejne 3 warianty roboczo zwane ”południowymi’‘ przebiegały by w następujący sposób:

wariant I – najkrótszy, zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, rozpoczynałby się przed wjazdem do miasta od strony Zblewa. Ulicę Lubichowską (na skrzyżowaniu z którą powstałby węzeł drogowy) przecinałaby pomiędzy ulicami Południową i Słoneczną. Dalej obwodnica przebiegałaby równolegle do ulicy Południowej, aby przeciąć drogę wojewódzką do Pelplina już poza granicami miasta – nowy węzeł drogowy powstałby około 700 m za ulicą Jabłowską. Następnie droga skręcałaby na północ i przed Stadem Ogierów łączyłaby się z obecną drogą krajową nr 22.

wariant III – najdłuższy, piętnastostokilometrowy, przewiduje przebieg drogi poza granicami miasta przez stosunkowo mało zagospodarowane obszary gminy wiejskiej. W tym wariancie obwodnica rozpoczynałaby się tuż za Sucuminem, skręcając dość ostro w prawo i omijając od południa Koteże. Węzeł na skrzyżowaniu z drogą do Lubichowa powstałby około 2 km od Osiedla Przylesie. Skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 222 zlokalizowane byłoby przed wjazdem do Jabłowa. Dalej obwodnica kierowałaby się na północ, aby za Stadem Ogierów połączyć się z obecną drogą krajową nr 22.

wariant II to wariant pośredni pomiędzy wariantami I i III. Według tego wariantu obwodnica rozpoczynałaby się za Rokocinem, ulicę Lubichowską w Starogardzie przecinałaby na północ od Osiedla Przylesie, a drogę wojewódzką do Pelplina już poza granicami miasta – nowy węzeł drogowy powstałby około 800 m za ulicą Jabłowską. Następnie droga skręcałaby na północ, aby za Stadem Ogierów połączyć się z obecną drogą krajową nr 22.

Przypomnijmy, że obwodnica Starogardu już od wielu lat nie została zrealizowana, mimo że była obiecywana przez polityków Platformy Obywatelskiej.

W tej sprawie odbyła się ostatnio konferencja prasowa. Poseł Andrzej Jaworski wraz z Janem Kilianem (radnym powiatu starogardzkiego) przedstawili odpowiedź na złożoną przez posła PiS interpelacje poselską w tej sprawie. Wynika z niej, że termin realizacji drogi możliwy jest w latach 2020-2023.

czytaj także: Walka o obwodnicę dla Starogardu. Jan Kilian i Andrzej Jaworski zaprezentowali interpelacje.

obwodnica starogard

warianty południowe opisane za oficjalną stroną miasta.

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ