Odkryj Kociewie. Pałac W Nowej Wsi Rzecznej

15453
Wyświetleń

Kociewie. Wiele zabytków i ciekawych obiektów do dziś pozostaje nieodkrytych przez mieszkańców Kociewia a także turystów z innych części Polski. Do takich miejsc można zaliczyć z pewnością zespół pałacowo – parkowy w Nowej Wsi Rzecznej pod Starogardem Gdańskim z XIX w.

Nowa Wieś Rzeczna leży 3 km na zachód od centrum Starogardu Gdańskiego. Na uboczu wsi zamieszkałej obecnej przez około 800 osób leży pałac wraz z parkiem krajobrazowym. W XIX w. należał do niemieckiej rodziny Hertzbergów. W 1924 r. majątek ziemski Nowa Wieś wraz z pałacem nabył Stefan Przanowski. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Państwo i utworzona PGR. Dzisiaj nie jest już prowadzona działalność rolna w tym zakładzie. Zaś pałac został sprzedany prywatnej osobie. W Nowej Wsi Rzecznej znajduje się również stara szkoła elementarna i zabudowania mieszkalne datowane na 1925 rok.

Obecnie teren pałacu jest zaniedbany i pomimo tego, że jest wpisany do rejestru zabytków nie prowadzone są żadne prace a także działania zmierzające do przywrócenia mu dawnej świetności.

Zespół Pałacowo – Parkowy – Galeria Zdjęć:

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ