PILNE! Starogard najbardziej zanieczyszczonym miastem w województwie pomorskim! Przez 100 dni w roku jesteśmy zatruwani

6987
Wyświetleń

Niestety, ale w Starogardzie Gdańskim jest dużo do poprawy w związku ze smogiem. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, normy pyłów zawieszonych przekroczone są w mieście przez 101 dni w roku. Jednym z haseł Starogardu jest “Zielona stolica Kociewia”, ale ma to niewiele wspólnego z prawdą. Starogard Gdański jest obecnie w czołowej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w kraju.

Według Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczone powietrze powoduje na świecie ok. 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie, w Polsce 46 tysięcy. Zanieczyszczone powietrze wywołuje choroby płuc, alergie i nowotwory. Jego długie wdychanie obniża koncentrację i inteligencję

Niewiele wskazuje, że sytuacja szybko się odwróci. Kontrolerzy NIK szacują, że przy obecnych nakładach, redukcja emisji pyłów zawieszonych do obowiązujących norm potrwa sto lat.

Program czyste powietrze  

W Starogardzie Gdańskim ruszył program “Czyste Powietrze”, który ma na celu walkę ze smogiem. Rząd chce na to przeznaczyć 103 miliardy złotych mówi poseł Jan Kilian. Obecnie znaczna część zatrutego powietrza pochodzi z przydomowych pieców.To program dla osób, które nadal ogrzewają swoje mieszkania tzw. kopciuchami. Dofinansowanie sięga 90 procent inwestycji, ale nie wynosi więcej niż 56 tysięcy złotych. W efekcie użytkownicy mają ekologiczną energię i zmniejszają niską emisję, która powoduje smog przekonuje poseł.

5 hektarów nowej zieleni dla miasta i aktywne działania w tej sferze proponuje kandydat na prezydenta Starogardu Gdańskiego – Jan Kilian

Zaproponowałem także w swoim programie wyborczym program mający na celu poprawę środowiska w Starogardzie. To program zasadzenia minimum 5 hektarów nowej zieleni w Starogardzie. Drzewa nie tylko zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, są także naturalnymi “zbieraczami” wody opadowej, redukują hałas w mieście, tworzą ciekawe i przyjazne miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców mówił podczas piątkowej debaty a także sobotniej konwencji wyborczej poseł Jan Kilian. To jest potrzebne i jesteśmy zdeterminowani, by ten problem naprawić, obecną sytuację w mieście uważamy za niedopuszczalną, nie zgadzamy się na wycinane tak wielu  drzew w wielu miejscach Starogardu. Jako jedyny kandydat i komitet wyborczy walczący o głosy mieszkańców Starogardu tak mocno akcentujemy kwestie związane z ochroną środowiska. W moim programie wyborczym kwestie te są postawione bardzo wyraźnie i klarownie. Pora na czysty i ekologiczny Starogard, dla nas i przyszłych pokoleń. Jeżeli tylko mieszkańcy Starogardu nam zaufają  gwarantuje, że będzie więcej zieleni w Starogardzie (minimum 5 hektarów do 2023 roku), wprowadzimy racjonalną gospodarkę odpadami komunalnymi i szybszą realizację rządowego programu “czyste powietrze”.

Fot /Radio Gdańsk/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ