Pogarszają Się Warunki Drogowe. Policja Prosi O Ostrożność

394
Wyświetleń

starogard policja zimaKociewie: Coraz częstsze opady śniegu, oblodzenie jezdni czy ograniczona widoczność są czynnikami, które negatywnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jest to szczególnie ważne podczas rozpoczynających się w niektórych województwach ferii zimowych, gdyż w tym okresie znacznie wzmaga się ruch samochodów osobowych i autobusów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek.

Lata ubiegłe niezmiennie pokazywały, że w czasie ferii zimowych poruszanie się po drogach jest utrudnione szczególnie z dwóch powodów: trudne warunki pogodowe i wzmożony ruch pojazdów. Bardzo ważne jest ciągłe dostosowywanie techniki jazdy do dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych. Nie należy mylić prędkości bezpiecznej z prędkością dozwoloną, której nie można przekraczać niezależnie od warunków. Warto pamiętać, że systemy bezpieczeństwa zainstalowane w pojeździe nie zmieniają praw fizyki i nie gwarantują bezpiecznego dotarcia do celu.

Czytaj także: Kociewie. Możliwe zamiecie i zawieje na drogach

Przewóz dzieci autokarami do miejsc zimowego wypoczynku warto poprzedzić policyjną kontrolą stanu technicznego pojazdu i stanu trzeźwości kierowcy.
Należy przypomnieć, że sami rodzice mają możliwość dokonania częściowego sprawdzenia autobusu pod kątem poddawania go badaniom technicznym, posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC czy dozwolonej ilości przewożonych osób. Wystarczy wejść na stronę internetową usługi „Bezpieczny autobus” www.bezpiecznyautobus.gov.pl i wpisać numer rejestracyjny w odpowiednie miejsce. Nie zastąpi to policyjnych kontroli, ale pozwoli na wstępne określenie poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez przewoźnika.

Najlepszym sposobem na bezpieczne dotarcie do celu jest ostrożne prowadzenie pojazdu, dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej rozwagi za kierownicą. Pasażerowie nie mogą pozostawać obojętni na niebezpieczne poczynania kierowcy i w sytuacji, kiedy kierujący lekceważy zasady bezpieczeństwa i ryzykuje życiem własnym oraz innych osób, trzeba stanowczo reagować, domagając się zmiany stylu jazdy bądź nawet kierowcy, jeśli tylko jest taka potrzeba.

źródło: kpp starogard gdański

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ