Północny Wariant Obwodnicy Wykluczony

846
Wyświetleń

północny wariant obwodnicy wykluczony

Starogard Gdański: Temat obwodnicy Starogardu Gdańskiego od kilku lat emocjonuje mieszkańców i kierowców stolicy Kociewia. W ostatnich miesiącach prace nad jej powstaniem wyraźnie przyspieszyły, ale pojawiły się też protesty i liczne opinie. Niedawno zakończono prace nad studium korytarzowym obwodnicy Starogardu Gdańskiego. W wyniku ich prac ustalono, że w kolejnym etapie (najbardziej kontrowersyjny) północny wariant nie będzie już brany pod uwagę.

Północny wariant obwodnicy wykluczony

Firma Transprojekt Gdanski sp. z o.o. przeanalizowała wszystkie cztery warianty obwodnicy pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Sprawdziła liczbę przejeżdżających przez miasto pojazdów oraz stan zagospodarowania terenu, czyli ile budynków, leży na trasie planowanej drogi. Opracowała też prognozę ruchu dla każdego z czterech wariantów. W wyniku tych analiz ustalono, że najmniej korzystny w realizacji jest wariant północny – zarówno ze względu na uwarunkowania techniczne, ekonomiczne, jak i społeczne i środowiskowe. Z tego względu ten wariant nie będzie już brany pod uwagę.

Przeczytaj także: Nie dla obwodnicy Starogardu. Mieszkańcy protestują

Południowy wariant obwodnicy Starogardu Gdańskiego

Trzy pozostałe południowe propozycje przebiegu trasy szybkiego ruchu przejdą do drugiego etapu prac – studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Zostaną poddane bardziej szczegółowym analizom w celu ustalenia ostatecznego wariantu. O tym, którędy pobiegnie starogardzka obwodnica zadecyduje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Warszawie. Wyboru dokona najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Dla przypomnienia, władze miasta, podobnie jak władze gminy wiejskiej opowiedziały się za wariantem trzecim, w którym trasa drogi szybkiego ruchu jest najbardziej oddalona na południe od Starogardu i wydaje się najmniej uciążliwa dla mieszkańców miasta.

Trwają badania opinii publicznej

Jednocześnie informujemy, że w czerwcu niezależne przedsiębiorstwo – Instytut PBS Sp. z o.o. z Sopotu przeprowadzi wśród mieszkańców Starogardu badania opinii publicznej na temat oceny funkcjonalności i obecnego stanu dróg w rejonie miasta. Więcej informacji na stronie http://obwodnica-starogardgd.pl/viewtopic.php?p=92#92

/Wydział Informacji Społecznej UM w Starogardzie Gdańskim/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ