Powstanie “autostradowa” ścieżka rowerowa na Kociewiu. Połączy Kaszuby z Kociewiem

3220
Wyświetleń

30 samorządów województwa pomorskiego, w tym Tczew, będzie współpracowało przy utworzeniu Subregionalnej Trasy Rowerowej.

List intencyjny w tej sprawie podpisano dzisiaj (2 lipca) w Kościerzynie. Strony zobowiązały się do  “współpracy przy realizacji, utrzymaniu i promocji projektu Subregionalnej Trasy Rowerowej, tj.  długodystansowej trasy rowerowej  przebiegającej zgodnie z założeniami  przygotowanej na zlecenie Województwa Pomorskiego Koncepcji rozwoju sieci tras rowerowych w centralnej strefie województwa pomorskiego”.

– Trasa obejmować będzie południowe Kaszuby, Kociewie, Powiśle i Żuławy – tłumaczy Marta Chełkowska, dyrektor departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego. – Ta trasa rowerowa poprawi atrakcyjność turystyczną regionu, a co ważne będzie  wykorzystywana przez cały rok. Oprócz wartości turystycznej, rekreacyjnej, zapewne przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości związanej z obsługą turystów rowerowych.

Trasa będzie wkomponowana w międzynarodową trasę wiodącą z Berlina do Tallina, przebiegającą przez pięć państw; Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Do końca tego roku przygotowana zostanie analiza finansowa przedsięwzięcia oraz sprecyzowane będą standardy rowerowe. Planowane jest także umieszczenie  projektu w Strategii Województwa Pomorskiego na lata 2020-2030. Pierwsze prace mogłyby ruszyć w 2020 r.

W Tczewie znaczna część trasy biegłaby śladem Wiślanej Trasy Rowerowej, więc nie wymagałoby to od nas dużych nakładów.  Wierzę, że nowy szlak rowerowy podniesie  atrakcyjność turystyczną Tczewa, ale też zachęci naszych mieszkańców do aktywnego spędzania czasu i zwiedzania Pomorza na rowerze – mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

„Kręgosłupem” trasy będzie ok. 260-kilometrowy odcinek wiodący m.in. przez Tczew, Skarszewy, Kościerzynę, Bytów, Miastko. Do tej głównej trasy dołączane będą lokalne  trakty rowerowe.

Poniżej mapa przebiegu planowanej ścieżki rowerowej. (Źródło: Wrota Tczewa)

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ