Przebudowa Ulicy Kościuszki. Zmiany W Centrum Miasta

742
Wyświetleń

przebudowa kościuszki starogard

Przebudowa ulicy Kościuszki w Starogardzie Gdańskim wyczekiwana jest przez mieszkańców stolicy Kociewia a także powiatu starogardzkiego. Jedna z głównych arterii w mieście od wielu lat jest w fatalnym stanie a rozwiązania komunikacyjne sprawiają, że zarówno piesi jak i rowerzyści nie mogą w komfortowy sposób poruszać się w obrębie ulicy Kościuszki.

Teraz ma to się zmienić. W tym roku rusza przebudowa ulicy Kościuszki, miasto otrzymało dofinansowanie na przebudowę drogi a niedawno ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy odcinka od ulicy Lubichowskiej do skrzyżowania z ulicą Pelplińską.

Znamy szczegóły techniczne tej ważnej dla mieszkańców miasta inwestycji.

Ulicę Kościuszki zaprojektowano o szerokości 7,00 m (2 x 3,50). Na odcinku od ul. Paderewskiego do ul. Sobieskiego jezdnia ma szerokość 9,00 m (3 x 3,00 w celu uspokojenia ruchu). W ciągu ul. Kościuszki w rejonach dużego natężenia ruchu pieszego na skrzyżowaniach  zaprojektowano elementy uspokojenia ruchu w formie wysp azylowych dla pieszych, jednocześnie zwężając  pasy ruchu na jezdni do 3,00 m.

Skrzyżowanie z ulicami Lubichowska – Chojnicka zachowa formę ronda. Zmiany wprowadzone głównie na wlotach maja na celu uspokojenie ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa wprowadzając przejścia dla pieszych i rowerów na wyspy azylowe.przebudowa ulicy Kościuszki w Starogardzie

Skrzyżowanie z ulicami Mostową i Krzywą będzie mieć proste rozwiązanie typu ”T”. Skrzyżowanie z ulicą Jana Pawła  II to skrzyżowania proste typu T z poszerzeniem wlotu ul Jana Pawła II do trzech pasów ruchu po 3,00 m.

Duże zmiany w centrum miasta

Obszar skrzyżowań  z ulicami Paderewskiego i Sobieskiego czekać będą znaczne zmiany, które mają na celu zwiększenie przepustowości tych newralgicznych obecnie miejsc. Ponadto poszerzone zostaną i to znacznie w tym rejonie chodniki. Dla bezpieczeństwa pieszych i uspokojenia ruchu zaprojektowano na tych skrzyżowaniach wyspy azylowe oraz wydzielone pasy skrętów.

przebudowa ulicy Kościuszki w Starogardzie padarewskiego

Ponadto w tym rejonie zaprojektowano zatokę parkingowa na 7 stanowisk. Co ważne nie będzie już możliwości skrętu w lewo na ulicy Kościuszki w kierunku pasażu handlowego. W ulicy Sobieskiego maksymalnie zostaną  poszerzenie jezdnia do 3 pasm ruchu po 3,00 m szerokości dla uzyskania azylu dla pojazdów wyjeżdzających z tej ulicy.

Nowe ścieżki rowerowe dla rowerzystów

Na ul. Kosciuszki zaprojektowano dwa długie odcinki scieki rowerowej. Jeden to odcinek od ul. Lubichowskiej do ul. Krzywej dzięki któremu zostanie wydzielony ruch rowerowy do rejonu rynku. Drugi odcinek od przystanku autobusowego przy ul. Sobieskiego, aż do ul. Przedmieście da rowerzystom możliwość bezpiecznej jazdy praktycznie od centrum miasta, aż do przedmieścia Starogardu. Co ważne na odcinku 220 m, od posesji nr 75 do posesji nr 107 z powodu braku terenu, ścieżka rowerowa jest droga wspólna z chodnikiem dla pieszych. Nawierzchnia tego odcinka swoja faktura będzie oddziaływała na spowolnienie ruchu rowerowego oraz będzie zniechęcać rowerzystów do jazdy brawurowej.

przebudowa ulicy Kościuszki w Starogardzie sobieskiego

Przebudowa ulicy Kościuszki wykonana będzie w dwóch etapach. Drugi etap ma zostać zrealizowany w roku 2017 a dotyczyć będzie odcinka od ulicy Pelplińskiej aż do ronda na ulicy Jabłowskiej. Koszt przebudowy pierwszego etapu wyniesie ok. 6 mln złotych.

 

 

Przeczytaj także: Ścieżka rowerowa ze Starogardu do Pelplina już w 2017 roku

fot. google.pl

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ