Przystań kajakowa w Starogardzie uroczyście otwarta. ZDJĘCIA

2156
Wyświetleń

Na Pomorskich Szlakach Kajakowych cały czas powstają nowe miejsca przyjazne miłośnikom sportów wodnych. Teraz kajakarze mogą korzystać z nowej przystani i dobrze urządzonej przenoski na rzece Wierzyca w Starogardzie Gdańskim.

W poniedziałek 23 września wicemarszałek województwa pomorskiego oraz prezydent miasta Janusz Stankowiak dokonali odbioru technicznego nowego terenu rekreacyjnego z przystanią kajakową na terenie Hufca ZHP.

Zadanie wykonano w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. Realizowały je wspólnie Gmina Starogard Gdański jako partner wiodący projektu oraz gminy Gniew i Pelplin. Każdy samorząd ma określone zadania do wykonania na swoim terenie.  Starogard ukończył inwestycję jako pierwszy na szlaku. Oprócz przystani kajakowej na terenie Hufca Miasto, wybudowało przenoskę po obu stronach ulicy Hallera. Wydało na to ponad 460 tys. zł, z czego 85 proc. tj. 383 tys. zł dofinansowała Unia Europejska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak podkreślił wicemarszałek, ta inwestycja jest niezwykle ważna dla lokalnej społeczności i odwiedzających miasto turystów.

Przystań i przenoskę w Starogardzie wykonał Zakład Projektowo-Wykonawczy HABUD z Gdańska w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca oczyścił i uporządkował teren Hufca. Wydzielił miejsce na ognisko. Postawił nową wiatę i ławostoły, przy których nie tylko kajakarze mogą odpocząć, coś zjeść i się zrelaksować. Na brzegu rzeki wybudował pływający pomost z trapem, aby kajakarze mieli łatwy dostęp do wody. W pobliżu przystani powstało też kilka miejsc postojowych oraz pojawiły się stojaki na rowery wraz z zestawem naprawczym. Aby ułatwić kajakarzom przeprawę rzeką Wierzyca, na 69,4 km przy ul. Hallera urządził nowoczesną przenoskę, która pozwala kajakarzom z łatwością wyciągnąć kajaki na brzeg i przenieść je przez most na drugi brzeg rzeki. Składa się ze stałych pomostów, trapu i pomostów pływających.

– Nowo obiekty turystyczne w Starogardzie mają służyć przede wszystkim miłośnikom wodnej turystyki – powiedział prezydent. – ale nie tylko. Atutem nowej przystani kajakowej jest jej położenie. Umiejscowiona w centrum miasta w parku miejskim będzie służyć również mieszkańcom jako miejsce rekreacji i spotkań. Powinniśmy wykorzystać to, że przez środek miasta przepływa tak piękna rzeka o wielu walorach. Mieszkańcy powinni się na nią otworzyć i odkryć Wierzycę na nowo. Naszym zadaniem jest im pomóc w tym i uczynić Wierzycę przyjazną dla turystów i samych mieszkańców. Temu służy ten projekt – zakończył Janusz Stankowiak.

Prezydent podziękował wicemarszałkowi i całemu Urzędowi Marszałkowskiemu za pomoc i wsparcie finansowe w organizacji tego szlaku kajakowego. Podkreślił, że w przyszłości inwestycja pozwoli też na organizowanie imprez o charakterze lokalnym i ponadlokalnym związanych ze sportami wodnymi.

/UM Starogard Gdański/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ