Radni PiS przeciw podwyżkom cen za wywóz nieczystości! Złożyli projekt uchwały

1185
Wyświetleń

W dniu dzisiejszym radny Prawa i Sprawiedliwości – Sebastian Kucharczyk złożył projekt uchwały w sprawie zmiany wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty w Starogardzie Gdańskim.

Przypomnijmy, że 27 listopada radni miasta z klubu Nasz Starogard podnieśli ceny za wywóz nieczystości nawet  o 22 zł dla gospodarstw domowych, w których zamieszkują minimum dwie osoby.  Podwyżki te spowodują, że przeciętnie gospodarstwo domowe poniesie nawet 264 złote rocznie więcej kosztów za wywóz nieczystości w 2020 roku. O tych wielkich podwyżkach pisaliśmy w artykule tutaj: Nawet 264 złote podwyżki za śmieci w Starogardzie Gdańskim.

Przeciwni tym podwyżkom od samego początku byli radni Prawa i Sprawiedliwości – Sebastian Kucharczyk i Tomasz Cylkowski. Radny Kucharczyk zapowiadał podjęcie działań w tej sprawie i dziś złożył odpowiedni projekt uchwały do Biura Rady w celu przedłożenia uchwały do głosowania na najbliższej sesji rady miasta.

Zapytaliśmy Sebastiana Kucharczyka co znajduje się w projekcie uchwały i dlaczego należy obniżyć ceny za wywóz nieczystości?

Podwyżki wprowadzone przez Prezydenta Stankowiaka i radnych z Naszego Starogardu są po pierwsze za wysokie, po drugie wprowadzono je na podstawie błędnie przyjętych wskaźników, w których przyjęto jako podstawę naliczania opłaty wielkość lokalu mieszkalnego, w którym mieszka dana osoba lub rodzina, kompletnie nie uwzględniając tego, czy w gospodarstwie mieszkają dwie czy np. cztery osoby.

Powoduje to sytuację, w której dla przykładu dwoje emerytów mieszkających w domu jednorodzinnym np. na osiedlu Łapiszewo lub Przylesie ma płacić za wywoź nieczystości aż 75 złotych miesięcznie. Dla porównania ci sami emeryci na osiedlu Górki w Tczewie zapłacą 46 złotych miesięcznie! System generalnie krzywdzi osoby, które są samotne, a także dwu i trzyosobowe gospodarstwa domowe, których w Starogardzie Gdańskim jest najwięcej.

Dlatego zaproponowaliśmy w naszej uchwale sprawiedliwy system naliczania opłat za wywóz niesoczystości po stawce 21,00 zł/miesięcznie za każdą osobę mieszkającą w danym mieszkaniu. Dzięki temu trzyosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 63 złote a nie 75 złotych jak przyjęli radni Naszego Starogardu. 

Po wtóre nie zgadzamy się na fakt, że opłaty powinny być naliczane od wielkości lokalu mieszkalnego, ponieważ nie mogą być krzywdzone osoby, które całe życie ciężko pracowali na swoje domy czy większe mieszkania. Dziś Radni Naszego Starogardu wypowiedzieli swoistą wojnę mieszkańcom osiedla Przylesie, Łapiszewo, Hermanowo i setkom rodzin mieszkającym w domach jednorodzinnych czy większych mieszkaniach. Przez uchwałę Naszego Starogardu stracą nawet 264 złote rocznie.

Na końcu chce jasno powiedzieć, że prezydent Stankowiak przyjmuje nieakceptowalną postawę. Wszystko dobre, co wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości przypisuje sobie (miastu) bądź przemilcza. Mówiąc wprost, czy słyszeliście Państwo z ust Prezydenta ile milionów złotych rocznie otrzymują starogardzkie rodziny z programu Rodzina 500+? Nie, ponieważ jest to kwota blisko 40 mln zł! Natomiast za wszystkie ostatnio wprowadzone podwyżki Prezydent obarcza rząd Prawa i Sprawiedliwości mówiąc np. o tym, że młodzi do 26 roku życia nie będą płacić podatku PIT, co obniża dochody miasta. Panie Prezydencie, a co z inwestycjami miejskimi, które są o wiele droższe niż planowano, co z wydatkami na administrację?

Nie można podnosić opłat i obarczać nimi rząd, ponieważ to Prezydent zarządza miastem i Prezydent powinien tworzyć budżet dla mieszkańców a nie w oparciu o wykorzystywanie mieszkańców dla jego reperowania. Nie zgadzamy się na to, że w Tczewie za wywóz nieczystości opłaty są niższe nawet o kilkadziesiąt złotych więcej. Nie ma żadnego powodu, aby tak wysokie opłaty obowiązywały w Starogardzie” – zaznaczył radny Kucharczyk.

Przypomnijmy, że Radni Naszego Starogardu podnieśli w listopadzie także opłaty za korzystanie z autobusów MZK o czym informowaliśmy tutaj.

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ