Rozmowa Z Andrzejem Jaworskim. Pomorzanie Oczekują Dziś Dobrych Zmian!

671
Wyświetleń

jaworskiWywiad z Andrzejem Jaworskim, Posłem na Sejm RP, Wiceprzewodniczącym Komisji Skarbu Państwa, Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji.

Panie pośle jakie działania pan podejmie w Sejmie ? Jakie inicjatywy są dla Prawa i Sprawiedliwości priorytetowe ?

Prawo i Sprawiedliwość będąc w opozycji pracowało nad projektami, które przyczynić się mają do poprawy życia zwykłego obywatela. Mamy gotowy plan dla Polski. To efekt wsłuchania się w głos społeczeństwa, ludzi starszych i wykluczonych, ludzi pokrzywdzonych przez system, ale przede wszystkim młodego pokolenia, w tym przedsiębiorców i pracowników oraz tych którzy startują w życie rodzinne. Stąd jednym z filarów programu Prawa i Sprawiedliwości jest polityka prorodzinna, chcemy wprowadzić program 500+, czyli dodatku na każde dziecko. Drugą bardzo ważną sprawą jest pozostawienie ludziom w kieszeni tego co ich, a zatem zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Potrzebna jest naprawa państwa tam gdzie ono nie działa. Polska jako miejsce dobre do życia dla obywateli to nasz priorytet. Moim osobistym priorytetem są oczywiście dobre zmiany dla Pomorzan.Proszę także pamiętać, że jestem jednym z nielicznych posłów, którzy złożyli autorskie projekty zmiany ustaw. Pierwsza dotyczy zaprzestania ścigania internautów, za przestępstwa których nie popełnili. Sprawa dotyczy ponad stu tysięcy!!! osób, a druga pomaga osobom ściganym przez komorników za przedawnione zobowiązania.

Pana hasłem wyborczym jest „Wybieram Pomorze”. Co pan jako poseł chciałby zrobić dla Pomorza jak w to hasło wpisuje się Kociewie ?

Moje hasło to odpowiedź na tysiące rozmów odbytych w różnych rejonach naszego województwa. My jesteśmy dumni z naszego regionu i cieszymy się, kiedy inni wybierają Pomorze. Chcą aby to było ich miejsce do życia i oczekują konkretnych działań. Kończąc studia, bądź przenosząc się z innych województw na skutek poszukiwania pracy ludzie osiedlają się na obrzeżach większych ośrodków – Trójmiasta, ale też Tczewa, Starogardu, zatem konieczny jest równomierny rozwój, polepszenie środków komunikacji, rozwinięcie infrastruktury. Należy zakończyć zjawisko zwijania polski powiatowej. W ten profil idealnie wpisuje się Kociewie, to piękny region z sercem w Starogardzie Gdańskim i duszą w Tczewie, ma ono wielki potencjał, ale wciąż nie ma rozwiązań które zachęcałyby inwestorów do większych przedsięwzięć wokół regionu, a tym samym tworzenia miejsc pracy. Przypominam, że jeszcze w 2014r. statystyki dla Kociewia wskazywały na to, że co piąty mieszkaniec był bez pracy, a niektóre strefy ekonomiczne praktycznie martwe. To musi się zmienić. Razem z władzami lokalnymi musimy rozmawiać o rozwiązaniach, które sprawią, że pracodawcy będą wybrali Kociewie.

Ostatnio brał pan udział we wspólnej konferencji prasowej z panem Janem Kilianem dotyczącym m.in. obwodnicy dla Starogardu. Wierzy pan, że obwodnica w Starogardzie powstanie i kiedy miałoby to nastąpić ? Starogardzianie troszkę są zniecierpliwieni w tej sprawie. Zwłaszcza po obietnicach które w tym zakresie poczynił obecny poseł i wiceminister zdrowia Sławomir Neuman(PO). A na hasło „obwodnica dla Starogardu” reagują troszkę nerwowo zwłaszcza, że sprawa ciągnie się latami… a efektów poczynionych obietnic nie widać do dziś.

Byłem niezmiernie zdziwiony, kiedy okazało się, że nikt wcześniej nie składał interpelacji w sprawie obwodnicy Starogardu i byłem pierwszym posłem, który to zrobił. Podczas konferencji przedstawiłem odpowiedź właśnie na moją interpelację. Z dokumentu wynika, że budowa obwodnicy możliwa jest już w 2019 roku. Przy czym słowo „już” należałoby chyba wziąć w cudzysłów po 8 latach rządów Platformy Obywatelskiej. To pokazuje jak rząd traktuje takie miasta jak Starogard. Pan Neuman, jako człowiek premier Kopacz, miał możliwości realnego działania w tej sprawie, tymczasem obwodnica pozostała pustą obietnicą. Oczywiście ta sprawa potrzebuje swojego rzecznika w sejmie, tak aby została zrealizowana możliwie szybko i rzetelnie.  Powołałem zespół przy moim biurze poselskim do monitorowania spraw Kociewia. Zapraszam do niego wszystkich, którzy mieszkają na Kociewiu i którym bliski jest rozwój tej Małej Ojczyzny. Jest wiele spraw, których musimy przypilnować. Mówiłem o tym na konferencji z radnym powiatu starogardzkiego, panem Janem Kilianem. Konieczna jest nie tylko obwodnica, potrzebna jest elektryfikacja linii kolejowej Tczew – Starogard Gdański. Generalnego remontu wymaga, a właściwie zbudowania na nowo  droga 222 Gdańsk – Starogard. Ale także realne załatwienie sprawy mostu w Tczewie, o czym mówię od kilku lat, oraz rewitalizacja kociewskich miejscowości. Pracy mamy wiele, dlatego serdecznie zapraszam do współpracy.

Dziękujemy za rozmowę!

jaworski

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ