Rusza modernizacja dworca PKP w Tczewie. Będą utrudnienia

2561
Wyświetleń

W piątek (9 sierpnia) podpisana została umowa z wykonawcą dotycząca modernizacji dworca kolejowego w Tczewie. Planowane zmiany obejmą nie tylko cały budynek, ale także układ drogowy przy dworcu i teren wokół niego. Mają one na celu zwiększenie dostępności do dworca dla osób mających trudności z poruszaniem się, czyli pasażerów z niepełnosprawnością, z wózkami dziecięcymi oraz z dużym bagażem.

Podczas zorganizowanej w tej sprawie konferencji prasowej władze PKP S.A. poinformowały o szczegółach inwestycji. Inwestycja ma zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Projektowana kompleksowa przebudowa dworca ma na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku, usprawnienie ruchu podróżnych, a także dostosowanie przestrzeni do obecnego zapotrzebowania oraz nowych funkcji.

Modernizacja ma objąć nie tylko cały budynek, ale układ drogowy i zagospodarowanie przyległego terenu. Zwiększyć się też ma dostępność obiektu dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Stawiane cele zostaną osiągnięte poprzez przeprowadzenie ruchu pieszego przez plac z lokomotywą do projektowanego wejścia do budynku zlokalizowanego w jego północnym szczycie, a następnie przez wnętrze budynku: schodami stałymi, jednokierunkowymi schodami ruchomymi lub windą do kładki pieszej nad torami.

Dwie istniejące windy – wewnętrzna i zewnętrzna – zostaną zlikwidowane. W zamian zaprojektowany został większy dźwig osobowy, łączący ze sobą poziomy -1 i 0 oraz poziom kładki nad torami. Poszerzone zostaną także schody prowadzące z holu dworca na kładkę nad torami, co znacząco poprawi komunikację między budynkiem dworca a peronami.

Przebudowa dworca, który powstał w 1949 roku, potrwa dwa lata – zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2021 roku. Remont dworca w Tczewie przeprowadzony zostanie w ramach programu inwestycji dworcowych PKP S.A. zamierza łącznie zmodernizować, przebudować lub wybudować blisko 200 obiektów dworcowych w całej Polsce.

Modernizacja dworca w Tczewie powinna ruszyć w ciągu najbliższych 7 dni. 

/fot. materiały prasowe/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ