Rusza Przebudowa Drogi Z Starogardu Do Węzła A-1

943
Wyświetleń

przebudowa drogi z Starogardu do węzła A-1

Starogard: Niedawno rozstrzygnięty został spór sądowy dotyczący wyłonienia wykonawcy na przebudowę drogi nr 222 i 229 łączącej Starogard z węzłem A-1 w Ropuchach. Ostatecznie liczący ponad osiem kilometrów odcinek drogi przebuduje firma Skanska.

Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego a także miejscowości leżących przy drodze wojewódzkiej nr 222 i 229 (Janowo, Jabłowo, Lipinki Szlacheckie) mają powody do radości. W najbliższych tygodniach rozpoczną się wstępne prace budowlane, dzięki którym w znaczący sposób poprawi się dojazd mieszkańców Starogardu do węzła A-1 w Ropuchach a także poprawi się bezpieczeństwo na uczęszczanej przez licznych przechodniów i rowerzystów drodze.

Przetarg, który został już rozstrzygnięty latem ubiegłego roku z powodu odwołania jednej z firm został formalnie dopiero teraz zakończony.

Przeczytaj także: W 2016 roku przebudują drogę Owidz – Janowo

Na ta inwestycję mieszkańcy Kociewia czekali bardzo długo, zwłaszcza mieszkańcy wsi Jabłowo i Lipinki Szlacheckie, którzy przez wiele lat zgłaszali problemy związane z dużym ruchem pojazdów, brakiem bezpiecznych przejść przez drogę, brakiem chodników i miejsc wydzielonych dla postoju pojazdów i autobusów. To wszystko ma się teraz zmienić dzięki rozpoczynającej się wkrótce przebudowie.

W ramach inwestycji przebudowa drogi z Starogardu do węzła A-1 w Ropuchach zostaną wykonane prace na odcinku o długości ponad 8 km,  które obejmą m.in. budowę ronda w Jabłowie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 222 i 229, budowę chodnika, ścieżki rowerowej, ciągu pieszo-rowerowego, zatok autobusowych. Wykonane zostaną także oświetlenie w obszarach zabudowanych oraz sygnalizacje świetlne.

Warto dodać, że pomimo odwołania termin realizacji nie powinien ulec zmianie i całość drogi powinna zostać oddana do użytku w 2017 roku. Koszt inwestycji wyniesie ok. 30 mln zł.

Po zakończeniu inwestycji w sposób znaczący poprawi się spójność komunikacyjna powiatu starogardzkiego a także województwa pomorskiego. Skorzystają także mieszkańcy gminy Bobowo i Skórcz, którzy od ronda w Jabłowie będą mogli poruszać się nową drogą aż do granic Starogardu Gdańskiego. Warto dodać, że w ramach inwestycji powstanie też wzdłuż drogi ścieżka rowerowa co zadowoli rowerzystów. Przebudowa drogi z Starogardu do węzła A-1 w Ropuchach ułatwi także dojazd mieszkańcom powiatu starogardzkiego  do autostrady, która łączy północ z południem Polski.

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ