Samorządy sprawnie wypłacają 500+. Duża popularność świadczenia “Dobry Start”

897
Wyświetleń

Choć samorządy mają trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus, to praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej; do końca lipca gminy rozpatrzyły ponad połowę złożonych wniosków – zauważa MRPiPS.

Jak poinformowała minister Bożena Borys-Szopa, do końca lipca świadczenie wychowawcze otrzymało ponad 1,08 mln dzieci, a łączna kwota wypłat to 540 mln zł.

“W skali całego kraju już prawie wszystkie gminy wypłacają świadczenia. W województwach kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim wszystkie gminy wpłaciły już 500+ dla rodzin. Dziękuję tym samorządom, które odpowiedziały na mój apel o zwiększenie częstotliwości wypłat do kilku w miesiącu. To bardzo ważne dla rodzin zwłaszcza w okresie wakacyjnym, a także w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego” – mówi minister Borys-Szopa.

Od 1 do 31 lipca wydano decyzje w stosunku do 58 proc. złożonych wniosków.

“Oznacza to, że gminy wydały blisko 1,5 mln informacji. Aż w 10 województwach udział wydanych informacji w liczbie wniosków jest wyższy od przeciętnej, największy odnotowano w województwie świętokrzyskim 70 proc.” – podkreśla minister rodziny.

Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w woj. lubelskim (56 proc.), świętokrzyskim (50 proc.) i pomorskim (49 proc.).

> W Starogardzie Gdańskim wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Więcej informacji na oficjalnej stronie MOPS

> W Tczewie wnioski przyjmuje wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Więcej informacji na oficjalnej stronie MOPS

Szefowa MRPiPS zaznacza również, że po pierwszym miesiącu, kiedy wnioski o 500 plus można było składać jedynie online, “możemy śmiało powiedzieć, że budujemy z polskimi rodzinami Polskę cyfrową”.

> Przeczytaj także: Rodzinny Piknik w Barłożnie

Piknik w Barłożnie

Drogą cyfrową napłynęło ponad 2,67 mln wniosków, co stanowi ponad 60 proc. szacowanej liczby rodzin, która zostanie objęta programem od lipca 2019 r. (4,4 mln). Najwięcej wniosków online złożono w woj. mazowieckim (ponad 437 tys.), śląskim (356,8 tys.) oraz wielkopolskim (ponad 261,9 tys.).

Resort zauważa, że Polacy chętnie wnioskują online również o świadczenie „Dobry start”. Do tej pory złożono już ponad 1,68 mln wniosków o to świadczenie. Najwięcej w woj. mazowieckim (ponad 258,5 tys.) oraz śląskim (ponad 234 tys.).

 

/PAP/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ