Starogard Gd. Poseł Jan Kilian wydał oświadczenie w sprawie obwodnicy miasta

1858
Wyświetleń

W ostatnich dniach zapadały ważne decyzje odnośnie budowy dróg krajowych w Polsce. W związku z licznymi, często zbyt gwałtownymi komentarzami samorządowców ze Starogardu Gdańskiego głos zabrał poseł Jan Kilian.  Poniżej prezentujemy całą treść oświadczenia posła na Sejm RP.

“W dniu 12.07.2017 r. Rada Ministrów podjęła decyzję ws uaktualnienia Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, decyzję urealniającą sytuację. Przypominam, że rząd Pani Premier Beaty Szydło zastał katastrofalną sytuację w zakresie finansowania w/w programu. Poprzednia ekipa rządowa zabezpieczyła zaledwie 107 mld zł na realizację tego programu, przy potrzebach na poziomie 200 mld zł. Sytuacja wymagała nowych rozwiązań. Podjęto decyzję o stworzeniu nowej, realnej listy inwestycji. Obecnie zabezpieczono kwotę 135 mld zł na sfinansowanie programu.

Na liście tej zabrakło miejsca dla starogardzkiej obwodnicy. Na pewno jedną z przyczyn, dla której nasza inwestycja znalazła się na liście rezerwowej to brak na czas opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, które miało być gotowe już pod koniec ubiegłego roku. Ostateczną datą była wiosna, z przedłużeniem na czerwiec br. Niestety temu nie podołano, dlatego rząd na posiedzeniu w dn. 12.07.2017 podjął decyzję o utworzeniu listy, biorąc pod uwagę także fakt przygotowania określonych inwestycji do realizacji także pod względem formalnym. Przypominam, że na spotkaniu ze środowiskiem starogardzkich przedsiębiorców w kwietniu br. wraz z wicemin. Kazimierzem Smolińskim przypominaliśmy, że przygotowanie dokumentacji jest jednym z warunków wejścia do puli realizowanych zadań. Te same słowa padały też z ust posłów członków Sejmowej Komisji Infrastruktury na posiedzeniu wyjazdowym w maju br. w Starogardzie Gd.

Poza wszystkim przypomnę, że kiedy w trakcie kampanii wyborczej pytano mnie – co zrobię dla Starogardu jako przyszły poseł – odpowiadałem – chcę odbudowywać państwo polskie, Polskę. I to czynię. Wraz z większością parlamentarną stwarzamy możliwości. Można powiedzieć – dajemy kupony, ale… kupon trzeba wypełnić.

Decyzja rządowa absolutnie nie przekreśla realizacji budowy obwodnicy. W najbliższych miesiącach rząd przedstawi propozycje nowych form budowy dróg w Polsce.”

PODZIEL SIĘ