Starogard. Miasto Zakupi 11 Ekologicznych Autobusów

389
Wyświetleń

mzk starogard zakupi 11 ekologicznych autobusówStarogard: Komunikacja Miejska w Starogardzie Gdańskim systematycznie ulega przeobrażeniom i modernizacji. W najbliższym czasie będzie podobnie, gdyż miasto zamierza w latach 2016-2018 zakupić 11 ekologicznych autobusów.

MZK Starogard Gdański to zakład budżetowy podlegający bezpośrednio miastu. Dzięki takiej formie organizacyjnej zakład może liczyć na wsparcie zarówno w trudniejszych jak i lepszych czasach, a te dla komunikacji miejskiej w dobie stałego rozwoju motoryzacji są trudne. Dziś już prawie każda rodzina posiada samochód, a nawet dwa, dlatego też systematycznie spada liczba pasażerów korzystających z środków komunikacji miejskiej w Starogardzie ale dotyczy to także innych miast.

Przeczytaj także: Starogard. Jakie drogi zostaną zbudowane w 2016 roku?

Pomimo to, MZK Starogard inwestuje w tabor i dziś posiada nowoczesną flotę, składającą się z 28 autobusów obsługujących 9 linii stałych, w tym 4 sezonowe. Do najstarszych autobusów należą zakupione w 1998 roku Neoplany N409, których starogardzki MZK posiada 10 sztuk, są to zarazem

MZK Starogard
Mercedes-Benz O530 w barwach MZK Starogard

najmniejsze autobusy obsługujące przeważnie linie mniej uczęszczane przez pasażerów. Prawdziwą rewolucją dla MZK było zakupienie 6 nowych Solarisów Urbino 10 w 2007 roku. Wówczas starogardzki MZK posiadał na swoim stanie także Jelcze i Autosany, dlatego popularne jamniki wyróżniały się nie tylko ładnym, nowoczesnym wyglądem ale także wygodą i funkcjonalnością.

Ostatnim zakupem jaki poczynił MZK Starogard był zakup 11 Mercedesów ( 6 Mercedesów Conecto i 5 Mercedesów Citaro) w latach 2010-2011 w ramach środków unijnych na modernizacje infrastruktury komunikacyjnej. Zakup ten pozwolił wycofać stare, wyeksploatowane Jelcze i Autosany. Wciąż jednak na starogardzkich ulicach pozostały blisko 20-letnie Neoplany, których czas powoli dobiega końca.

Wszystko spowodowane jest Modernizacją węzła komunikacyjnego, która rozpocznie się na jesienią obecnego roku. Koszt modernizacji wyniesie ok. 30 mln zł, z czego blisko 75% środków będzie stanowiło wsparcie europejskie. W ramach tej inwestycji miasto zakupi 11 ekologicznych autobusów, które zastąpią wyeksploatowane Neoplany. Po tej inwestycji najstarsze autobusy będą miały 10-11 lat, a średni wiek pojazdu powinien oscylować w granicach ok. 4-5 lat, co jest znakomitym wynikiem.

Zakup autobusów nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ