Tczew przygotowuje wielkie obchody święta miasta!

570
Wyświetleń

30 stycznia Tczew świętuje 100-lecie  powrotu  Tczewa do Polski. Z tej okazji prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zaprasza do udziału licznych wydarzeniach.

 Na mocy Traktatu Wersalskiego, czyli głównego układu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, Pomorze wróciło do Macierzy. Symbolicznego przyłączenia ziem dokonywali żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Mieszkańcy terenów znajdujących się dotychczas pod zaborem pruskim owacyjnie i entuzjastycznie witali polskich żołnierzy. W Tczewie uroczystości odbyły się 30 stycznia 1920 roku. Z kolei sam generał przebywał w mieście 4 lutego.

– Chcąc uczcić ten historyczny fakt, niezwykle ważny dla Tczewa, Pomorza i całej Polski, Samorząd Miasta Tczewa wspólnie z Fabryką Sztuk postanowił zorganizować wydarzenie plenerowe pn. „To już 100 lat – Chwała Hallerczykom”, które odbędzie się 30 stycznia 2020 roku. Początek o godz. 16.00 na placu Marsz. J. Piłsudskiego 1 – zaprasza prezydent Mirosław Pobłocki. –  To żywa lekcja historii, podczas której chcemy pokazać moment przybycia Hallerczyków do Tczewa. Następnie rekonstruktorzy, aktorzy i inni uczestnicy wydarzenia przejdą ulicami Tczewa na plac Hallera, gdzie czeka kolejna atrakcja – piknik żołnierski. W programie m.in.: pokaz musztry, ćwiczenia piechotne dla publiczności, żołnierska strawa. Po pikniku odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej.

– W teatrze historycznym zagrają rekonstruktorzy (ok. 40), zarówno zawodowi, jak i uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich i I Liceum Ogólnokształcącego – tłumaczy Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. – Warto wspomnieć, że spodziewamy się ponad 10 rekonstruktorów konnych. Towarzyszyć im będzie Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta „Torpeda” oraz Bractwo Kurkowe. W role przedwojennego burmistrza, starosty i delegata powiatowego wcielą się tczewscy samorządowcy. Dzieci i młodzież – za pośrednictwem nauczycieli – zachęcaliśmy do przygotowania okolicznościowych transparentów, kwiatków i innych ozdób. Usłyszymy również pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Męskiego „Echo”.

W związku z teatrem historycznym należy spodziewać się zmian w organizacji ruchu oraz utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Program obchodów stulecia powrotu Tczewa do Polski obejmuje ponadto organizację wystaw, konkursów i wydarzeń sportowych. Tradycyjnie w tczewskiej Farze zostanie odprawiona msza święta.

KOMUNIKAT O ZMIANIE ORGANIZACJI RUCHU

30.01

godz. 15.50-17.00 – utrudnienia w komunikacji miejskiej, tymczasowa zmiana organizacji ruchu: ul. 30 Stycznia (od Fabryki Sztuk)* do placu Marsz. Piłsudskiego*, ul. Obrońców Westerplatte, ul. Kościuszki, ul. Jarosława Dąbrowskiego*, ul. Krótka*

cały dzień – plac Hallera (prosimy o nieparkowanie aut)

* całkowite wyłączenie z ruchu

PROGRAM

  • od 20.01 – arkady w Parku Kopernika – wystawa Fabryki Sztuk pt. „Generał Józef Haller i Błękitna Armia”
  • do 21.01 – konkurs literacki Miejskiej Biblioteki Publicznej pt.  „Tczew 1918-1920 – Droga do Niepodległej” www.mbp.tczew.pl
  • 24.01-6.02 – ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak) – wystawa IPN pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”
  • 25.01 godz. 9.00, Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II –  biało-niebieski parkrun „Wszyscy jesteśmy Hallerczykami”
  • 26.01 godz. 12.30, Fara św. Krzyża – Msza Święta w intencji Miasta i jego Mieszkańców,
  • do 27.01 – zgłoszenia na konkurs Fabryki Sztuk na strój retro. Do wygrania voucher dla 2 osób na weekendowy pobyt w hotelu Zamek Gniew. www.fabrykasztuk.tczew.pl
  • 30.01 – Dzień Tczewa

godz. 16.00, plac Marsz. J. Piłsudskiego – teatr historyczny „To już 100 lat – Chwała Hallerczykom”

  1. godz. 16.45, plac Hallera –piknik żołnierski

godz. 18.00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 – uroczysta Sesja Rady Miejskiej.

/Wrota Tczewa/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ