Warszawa Ich Nie Chciała Są W Starogardzie Gdańskim! Skrzydła żołnierzy Wyklętych. FOTO

943
Wyświetleń

Starogard: 9 proporców w kształcie husarskich skrzydeł z wizerunkami Witolda, Roja, Łupaszki, Lalka, Zapory i 85 innych Żołnierzy Wyklętych miało przyozdobić Krakowskie Przedmieście w Warszawie…Niestety nie  przyozdobiło, bo Hanna Gronkiewicz Waltz (Prezydent Warszawy) zabroniła. 

Ta piękna inscenizacja jest jednak… w Starogardzie Gdańskim! Wielkie działania mające na celu sprowadzenie tej wystawy do stolicy Kociewia poczyniły starogardzkie struktury Prawa i Sprawiedliwości. Choć zadanie wydawało się karkołomne i z góry skazane na niepowodzenie to dzięki pracy wielu osób ( w tym Pana Jana Kiliana – Posła na Sejm RP. Jacka Marczaka, Mirosława Konieczki, Sebastiana Kucharczyka,  a także Pani Ewie Turzyńskiej) instalacja przybyła do Starogardu w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 Marca! Gdyby nie upór wielu osób pamięć o Niezłomnych znów była by zakopana a wystawa mogła by przybyć znacznie później do królewskiego miasta. Na szczęście udało się!

Instalacja od dwóch dni jest już na starogardzkim rynku i wzbudza spore zainteresowanie przechodniów. Jeszcze większe zdziwienie wśród mieszkańców wywołuje wiadomość, że wystawa ta miała być w Warszawie. ”Tym bardziej należy się szacunek i uznanie dla osób, które pracowały nad tym by ta wystawa znalazła się w Starogardzie” mówi nam mieszkanka Starogardu – pani Krystyna.

Piękna instalacja scenografki Małgorzaty Grabowskiej została przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (nadzór Kamila Sachnowska) oraz przy wsparciu wielu ochotników, którzy swą pracę wykonali społecznie.

 

Pierwotnie miała zostać zainstalowana w Warszawie. Ustalenia z urzędem miasta trwały od wielu dni, opinie służb miejskich były pozytywne, nikt nie widział żadnych przeszkód. Proporce miały być mocowane dzisiaj, w sobotę 28 lutego. Ale w przeddzień, wczoraj tuż przed godziną 15.00 urzędnicy miejscy wysłali do autorów instalacji faks informujący, że „decyzja będzie odmowna”. Jak informuje portal wpolityce.pl owa decyzja odmowna zapadła w Urzędzie „na najwyższym szczeblu”.

Żołnierze Wyklęci otrzymali więc swój kolejny zakaz, kolejny wyrok ponieważ władze Warszawy nie znalazły dla nich miejsca – nawet na kilka dni –  na Krakowskim Przedmieściu, ale nie zdoła ich zatrzymać. Wyklęte proporce – husarskie skrzydła trafiły do Starogardu Gdańskiego – Królewskiego Miasta, stolicy Kociewia i od wczoraj zdobią starogardzki rynek! Ta piękna instalacja jest elementem doskonale wpisującym się w obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbywają się w całej Polsce.

FOTO:

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info / wpolityce.pl/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ