Wilk Pod Kołami Samochodu Na ''berlince''

984
Wyświetleń
wilk na berlince
Fot. GDDKiA Gdańsk

Swarożyn, Gniszewo: Przed tygodniem w nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21 marca) w Gniszewie  (powiat tczewski) drogowcy znaleźli martwego wilka. Zwierzę zostało potrącone na drodze krajowej nr 22 ”Berlince”.

Jak informuje Piotr Michalski – rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zwierzę zostało potrącone przez samochód, kierowca najprawdopodobniej albo zignorował ten fakt, albo przestraszył się, w każdym razie oddalił się od miejsca, w którym wilka potrącił, i nie poinformował o tym właściwych służb .

Gdy na miejsce przybyli pracownicy GDDKiA w pierwszej chwili myśleli, że to pies, ale szybko zorientowali się, z czym mają do czynienia mówi dalej rzecznik.

Drogowcy GDDKiA wykonali szczegółową dokumentację zdjęciową i przekazali ją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Z badań dokonanych przed utylizacją ciała wynikało, że pod kołami zginął młody, ok. 40-kilogramowy basior bez oznak jakichkolwiek chorób.

Pojawienie się wilków na terenie Pomorza i Kociewia to zjawisko całkiem nowe, gdyż przez wiele lat nie widziano wilków w tych okolicach. Obecnie trudno ustalić jak liczna jest obecnie populacja wilka na Pomorzu, gdyż dokładane badania są dopiero planowane, ale leśnicy spekulują, że może być ich obecnie ok. 60-90 osobników.

Z danych, które podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku sprzed dwóch lat wynikało, że na Pomorzu żyje 30-35 wilków – najwięcej w rejonie Człuchowa, Miastka i Malborka. W całym kraju jest około tysiąc tych drapieżników.

/GDDKiA Gdańsk, PAP/

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ