Zmiana Organizacji Ruchu Na Alei Wojska Polskiego I Grunwaldzkiej

699
Wyświetleń

zmiana organizacji ruchu grunwaldzkaStarogard: W ostatnim czasie doszło do sporej zmiany w organizacji ruchu na dwóch starogardzkich ulicach – Alei Wojska Polskiego a także ulicy Grunwaldzkiej.

Od około miesiąca zniknęły znaki ”STOP” a w zamian pojawiły się znaki D-40 ”Strefa Zamieszkania”. W związku z tym kierowcy poruszający się ulicą Grunwaldzką nie mają już obowiązku zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych a także ulicą Wojska Polskiego.

Zmiana ta jest o tyle istotna, gdyż Aleja Wojska Polskiego już od wielu lat jest deptakiem, po którym poruszają się przechodnie. Mieszkańcy są już przyzwyczajeni do tego, że pojazdy się zatrzymywały a teraz, w związku z zmianą organizacji ruchu czują się niebezpiecznie i niekomfortowo. Zmiana ta pomimo umieszczenia znaku D-40 nie wydaje się do końca udanym rozwiązaniem zwłaszcza z uwagi na liczne uwagi zgłaszane przez mieszkańców.

Przypominamy co dla kierowców oznaczają postawione na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej i Alei Wojska Polskiego znaki D-40 :

Wjazd do niej jest oznaczony znakiem D-40 (“strefa zamieszkania”), wyjazd zaś tablicą D-41 (“koniec strefy zamieszkania”). Zazwyczaj tego typu obszary są wyznaczane na terenie osiedli. Powód jest prosty: strefa zamieszkania ma chronić pieszych.

Znak D-40
Znak D-40

Przede wszystkim piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami. Nie mają obowiązku, jak poza strefą, korzystać z chodników czy pobocza. W strefie zamieszkania trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ na jej terenie mogą poruszać się bez opieki nawet dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia.

Kierowcy w strefie zamieszkania mogą parkować pojazdy jedynie w wyznaczonych miejscach.Nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h. Często jest to zresztą niemożliwe, ponieważ w takich strefach zwykle występują progi zwalniające.

Kierujący muszą też pamiętać, że wyjeżdżając z tego specyficznego obszaru na normalną drogę, włączają się do ruchu i muszą ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.

 

fot. google.pl

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@naszekociewie.pl. Dołącz do największej społeczności Kociewiaków w Internecie! Bądź z nami i twórz najpopularniejszy portal na Kociewiu!
PODZIEL SIĘ